Hans Blumenberg – Praca nad mitem
Pracę nad mitem – ze względu na jej wyjątkowe walory poznawcze, na szeroką dyskusję, jaką wywołała, na liczne do niej odwołania w światowej humanistyce oraz na rezonans wykraczający poza ramy filozofii akademickiej – należy zaliczyć do klasycznych dzieł filozofii XX wieku.
Blumenberg zarysowuje tu oryginalną filozofię mitu. Mit jest dla człowieka sposobem radzenia sobie z tym, co w świecie inne, nieokreślone, co budzi lęk. W micie rzeczy obce i niesamowite, nieznane i gorszące, zmieniają się w rzeczy do przyjęcia i znośne.
Filozoficzna i literacka recepcja mitów świadczy o ich żywotności i trwałej obecności w kulturze.
W drugiej części pracy Blumenberg zajmuje się „opracowaniami” mitu o Prometeuszu. Eksponuje rolę mitu prometejskiego w twórczości Goethego i jego transformacje w późniejszej filozofii, literaturze i eseistyce aż po dwudziestowieczne ujęcia Gide’a, Valery’ego i Kafki.
Ta erudycyjna i kunsztowna opowieść o dziejach podstawowego dla europejskiego oświecenia mitu jest zarazem opowieścią o nadziejach, rozczarowaniach i porażkach pierwszej fazy nowoczesności – opowieścią, w której filozofia i literatura wzajemnie się w sobie przeglądają jak w zwierciadle i zarazem uzupełniają. źródło opisu: http://www.oficyna-naukowa.home.pl/sklep/index.php…(?) źródło okładki: http://www.oficyna-naukowa.home.pl/sklep/index.php…»
- Wydawnictwo:
- Oficyna Naukowa
- tytuł oryginału:
- Arbeit am Mythos
- data wydania:
- 2009 (data przybliżona)
- ISBN:
- 978-83-7737-045-2
- liczba stron:
- 628
- słowa kluczowe:
- Filozofia , kultura , anntropologia filozoficzna , filozoficzne znaczenie mitu
- kategoria:
- filozofia i etyka
- język:
- polski