Hartmut Böhme – Fetyszyzm i kultura. Inna teoria nowoczesności
Monumentalna historia zjawiska fetyszyzmu w kulturze, od czasów biblijnych po współczesność. Ukazuje jego uniwersalizację w obszarze masowej konsumpcji, polityki i seksualności.
***
Fetyszyzm traktowany jest zazwyczaj jako zjawisko charakterystyczne dla społeczeństw „prymitywnych”, lub jako „perwersyjne” zachowanie pojedynczych jednostek w społeczeństwach rozwiniętych. Hartmut Böhme pokazuje jednak, że często to, co na pierwszy rzut oka jawi się jako przynależne do archaicznych i przedoświeceniowych formacji kulturowych, dzisiaj może być odbierane jako coś znanego, swojskiego i aktualnego.
Książka stanowi monumentalną historię zjawiska fetyszyzmu w kulturze, od czasów biblijnych aż po współczesność, która rzuca zupełnie nowe światło na nasze rozumienie nowoczesności. Dla autora nie oznacza ona bowiem końca fetyszyzującego stosunku do rzeczywistości, lecz jego uniwersalizację w obszarze masowej konsumpcji, polityki i seksualności. źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/181739/fetyszyzm-i-kultura.html źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/181739/fetyszyzm-i-kultura.html
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- tytuł oryginału:
- Fetischismus und Kultur. Eine Andere Theorie der Moderne
- data wydania:
- 2012 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788301172725
- liczba stron:
- 493
- słowa kluczowe:
- fetyszyzmy , kultura , filozofia
- kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- język:
- polski