Historia

Heather Pringle – Plan rasy panów. Instytut naukowy Himmlera a Holokaust

Heinrich Himmler, architekt Holokaustu, jeden z najpotężniejszych ludzi w otoczeniu Hitlera, w 1935 roku utworzył ośrodek badawczy Ahnenerbe, który miał fabrykować dowody archeologiczne w celach politycznych. Himmler zaczął werbować podróżników, mistyków i poważanych naukowców, aby opracować nową wersję historii. Instytut organizował wspierane przez potężny aparat państwowy III Rzeszy ekspedycje i tajne misje między innymi do Iraku, Finlandii i Tybetu. Zdaniem Himmlera, przodkowie Niemców stworzyli cywilizację w skutych lodem rejonach arktycznych, gdzie byli niezwyciężoną rasą panów, a później czysta krew aryjska zachowała się tylko w niektórych częściach świata. Poszukiwanie autentycznych Aryjczyków i wyeliminowanie pozostałych grup stało się zasadniczym elementem ideologii nazistów.
Na podstawie pionierskich, szczegółowych badań Heather Pringle ukazuje działalność Ahnenerbe i rolę odegraną przez ten instytut w zaplanowaniu Holokaustu, przedstawiając, jak niemieccy naukowcy dopuścili do tego, aby wyniki ich prac wykorzystano do uzasadnienia eksterminacji milionów ludzi.

Churchill ostrzegał: „Należy uważać, aby epoka kamienia nie powróciła na lśniących skrzydłach nauki.” Plan rasy panów Heather Pringle, znakomitej kanadyjskiej dziennikarki, współpracownicy magazynów „Science” i „New Scientist”, to wciągający opis manipulacji nauką w nazistowskich Niemczech w celu propagowania mitu Aryjczyków. Niewielka armia naukowców na usługach państwa przygotowała grunt pod program skrajnego barbarzyństwa. Ta książka to ostrzeżenie, że nauka nie może być blisko powiązana z aparatem państwowym”
John Polanyi, laureat Nagrody Nobla   źródło opisu: okładka źródło okładki: www.empik.com

Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
tytuł oryginału:
The Master Plan: Himmler’s Scholars and the Holocaust

data wydania:
grudzień 2009 (data przybliżona)

ISBN:
978-83-7506-400-1

liczba stron:
408

słowa kluczowe:
himmler , holokaust , druga wojna światowa , ss , lebensraum , ahnenerbe

kategoria:
historia

język:
polski

Dodaj komentarz