Popularnonaukowa

Hubert Sylwestrzak – Złoto w przyrodzie i dziejach

Złoto od zarania dziejów było uważane za metal magiczny. Tłumaczenie czegokolwiek działaniem magii nie wytrzymuje krytyki. Właściwości złota, jego rolę w dziejach i świecie współczesnym można wyjaśnić na gruncie przesłanek racjonalnych, trzeba jednak uznać, że jest to metal paradoksów. Złoto jest jednym z najrzadszych pierwiastków w skorupie ziemskiej, a jednocześnie tworzy liczne i olbrzymie złoża. Aurum jest najbardziej pożądanym z metali, już starożytni mówili o auri sacra fames – „przeklętej żądzy złota”. Jednocześnie jest to metal o ograniczonym zastosowaniu, bez którego ludzkość mogłaby się obejść.

Złoto przynosi rzekomo nieszczęście, jego brak jednak – nędzę. Przez tysiąclecia był to metal monetarny. Eliminacja złota z międzynarodowego systemu monetarnego nie zmniejszyła jednakże jego roli w gospodarce światowej. Złoto – symbol tego co godne i wzniosłe – było przyczyną wielu zbrodni i wojen. Nielicznym zapewniało bogactwo, wielu skazało na katorżniczą pracę i przedwczesną śmierć. Pogoń za złotem była bodźcem do organizowania wypraw odkrywczych na wszystkie morza, góry i pustynie świata. Różne aspekty roli złota przeplatają się w dziejach ludzkości i losach jednostek tak, że ich fragmentaryczna analiza nie jest możliwa.

Książka „Złoto w przyrodzie i dziejach” pragnie przybliżyć Czytelnikowi ten fascynujący metal.   źródło opisu: Wydawnictwo Wiedza i Życie, 1997 źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wydawnictwo:
Wiedza i Życie
data wydania:
1997 (data przybliżona)

ISBN:
838680579X

liczba stron:
200

słowa kluczowe:
geologia złóż , złoto , mineralogia , jubilerstwo

kategoria:
popularnonaukowa

język:
polski