Ian Kershaw – Hitler
Pięćdziesięciosześcioletni profesor Ian Kershaw, obecnie dziekan Wydziału Historii Uniwersytetu w Sheffield, początkowo zajmował się historią średniowiecza. Przełom w jego zainteresowaniach nastąpił w 1972 roku, gdy wyjechał na kurs języka niemieckiego do małej miejscowości pod Monachium.
Nudząc się w pewną deszczową niedzielę – opowiada Kershaw – poszedłem do miejscowej kawiarni, gdzie nawiązałem rozmowę ze starszym panem, który okazał się byłym nazistą.
– Wy, Anglicy, powinniście byli pójść z nami na bolszewików – przekonywał mnie. – Straciliście szansę na władzę nad światem!.
Jego wywód wprawił mnie w tak wielkie osłupienie, że postanowiłem zbadać, co działo się w takich małych miasteczkach w okresie hitleryzmu.
Od tamtej pory profesor Kershaw napisał wiele prac o nazizmie, spośród których największą sławę zyskała pierwsza część biografii niemieckiego przywódcy Hitler: 1889-1936, stawiana na równi z klasyczną książką Alana Bullocka Hitler: studium tyranii. Książka ta ukaże się w maju 2001 nakładem wydawnictwa Rebis. Był również konsultantem historycznym serii doskonałych filmów BBC pod tytułem „Naziści”, pokazywanych również w Polsce.
Książka jest pasjonującą próbą wyjaśnienia zagadki władzy Hitlera, uosabiającego groźne zjawisko totalitaryzmu. Zarówno poprzez analizę przyczyn subiektywno-psychologicznych, czyli charakteru i cech osobowości Führera, jak i obiektywnych – sytuacji politycznej oraz socjalno-ekonomicznej – autor stara się zanalizować mechanizmy, które doprowadziły do zaistnienia i trwania zbrodniczej Trzeciej Rzeszy, państwa i społeczeństwa niemal do chwili ich klęski i ostatecznego upadku ślepo podporządkowanych woli swego „charyzmatycznego” wodza. źródło opisu: http://www.proszynski.pl źródło okładki: http://www.proszynski.pl
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- tytuł oryginału:
- Hitler
- data wydania:
- 2001 (data przybliżona)
- ISBN:
- 83-7255-960-0
- liczba stron:
- 255
- słowa kluczowe:
- Adolf Hitler , Naziści , Führer , Faszyści
- kategoria:
- biografia/autobiografia/pamiętnik
- język:
- polski