Nauki przyrodnicze

Izot B. Lityniecki – O przewidywaniu zjawisk przyrody

Prognozowanie tak ważnych zjawisk sejsmicznych, przebiegających we wnętrzu Ziemi, jak trzęsienie Ziemi i wybuchy wulkanów, ma ogromne znaczenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Jest to jednak zagadnienie tak złożone, że każdy nawet najdrobniejszy postęp w tej dziedzinie wzbudza ogromne zainteresowanie.
Od dawna wiadomo, że zwierzęta i ptaki żyjące na terenach, gdzie te zjawiska występują, na długo przed ich nadejściem starają się opuścić zagrożone miejsca. W jaki zatem sposób przeczuwają one zbliżanie się niebezpieczeństwa? Jakie mechanizmy pozwalają zwierzętom wychwytywać zmiany w środowisku, których nie można zarejestrować nawet za pomocą najbardziej czułych przyrządów, jakimi człowiek dysponuje?
Zadaniem bioniki jest, między innymi, udzielenie odpowiedzi na te pytania. Będzie można wówczas modelować wspomniane zjawiska, przetłumaczyć je z języka biologii na język techniki.
I.B. Lityniecki – wybitny specjalista w dziedzinie bioniki, opowiada o tym w swojej interesującej książce. Zajmuje się w niej także szerszym problemem: Jak żywe istoty – zwierzęta i rośliny – mogą spełniać funkcje „żywych barometrów” przy ustalaniu prognoz pogody? Jest to jeden z najbardziej interesujących problemów bioniki, o dużym znaczeniu teoretycznym i praktycznym.   źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1989 źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wydawnictwo:
Wiedza Powszechna
tytuł oryginału:
Izobrietatiel – priroda

data wydania:
1989 (data przybliżona)

ISBN:
8321406602

liczba stron:
192

słowa kluczowe:
przyroda , zjawiska przyrody

kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)

język:
polski