Izrail Metter – Piąty kąt
Ta niezwykła książka, napisana w drugiej połowie lat 60. dwudziestego wieku, ze względów cenzuralnych mogła zostać wydana dopiero w 1989 roku. Jej tematem, mówiąc lapidarnie, są rzeczy najważniejsze: życie, miłość, śmierć. A skoro miłość, to niespełniona: uczucie, jakie syn żydowskiego rzemieślnika, trudniący się udzielaniem korepetycji, żywi do profesorskiej córki. Wybranka wychodzi za mąż za enkawudzistę, potem ma drugiego męża. Przedziwnie rozchodzą się i krzyżują drogi bohaterów aż do tragicznego finału.
To znakomicie napisana gęstym, metaforycznym językiem opowieść o człowieku, któremu nieustannie towarzyszy poczucie zmarnowanego – nie z własnej winy – życia, upływającego w poczuciu coraz większej beznadziei i narastającego zagrożenia.
Tłem wydarzeń są realia czasów stalinowskich – w pewnym sensie to także opowieść o tamtym nieludzkim systemie. We wspomnieniach bohatera miłość splata się z historią: przesłuchaniami, prześladowaniami, zniknięciami bez śladu wielu znajomych. Określenie „zagnać do piątego kąta” w żargonie enkawudystów oznaczało bicie więźniów w czasie przesłuchania.
O genezie tej na poły autobiograficznej powieści sam Metter pisał: „Musiałem opowiedzieć o nieskończenie długiej miłości, która pochłonęła i zwichnęła mnie całkowicie. W mojej pamięci stopiły się w jedno drapieżne krwawe czasy i ta odurzająca, oszałamiająca miłość”. źródło opisu: Państwowy Intytut Wydawniczy, 2011 źródło okładki: http://www.piw.pl/
- Wydawnictwo:
- Państwowy Instytut Wydawniczy
- tytuł oryginału:
- Пятый угол
- data wydania:
- lipiec 2011 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788306033083
- liczba stron:
- 216
- słowa kluczowe:
- literatura rosyjska
- kategoria:
- literatura współczesna
- język:
- polski