Jacek Dehnel – Proteusz, czyli o przemianach. Spacerownik po historii Muzeum Narodowego w Warszawie
„Proteusz” jest spacerownikiem po stu pięćdziesięciu latach fascynującej historii Muzeum Narodowego w Warszawie, największej i najbardziej szanowanej polskiej instytucji kultury.
Jacek Dehnel we wstępie wyjaśnia intrygujący tytuł książki:
„Muzeum Narodowe (…) przeszło ciekawsze wypadki, niż wiele starszych przybytków tego rodzaju. Od początku właściwie miało naturę proteuszową, nieustannie zmieniało swoje funkcje i zadania (…) Muzeum było to schronem, to konspiracyjną komórką, to koszarami…”
Intencją autorów i wydawców Proteusza było nadanie książce jak najbardziej powabnej i przystępnej formy przy dochowaniu rygoru ścisłości faktograficznej. Dzieje Muzeum opowiadane są wielotorowo: literackiej narracji towarzyszy historia w obrazach-dokumentach (ponad 300 ilustracji). Znajdziemy wśród nich archiwalne fotografie jego wnętrz, ludzi tworzących historię instytucji, fotoreportaże z życia Muzeum, a także reprodukcje dzieł, przedruki niezrealizowanych projektów gmachu z lat 20. XX wieku i wizerunki dawnej Warszawy, a nawet rysunki satyryczne.
Wyboru i opisu materiału ikonograficznego dokonała Anna Masłowska, kustosz w Zbiorach Ikonograficznych i Fotograficznych MNW.
Cennym uzupełnieniem publikacji są noty, w których zawarto informacje o najważniejszych postaciach i wydarzeniach związanych z historią Muzeum. To na poły albumowe wydawnictwo swoją oprawę graficzną zawdzięcza Lechowi Majewskiemu, jednemu z najwybitniejszych polskich grafików, cenionemu projektantowi książek. źródło opisu: http://www.mnw.art.pl/wydarzenia/kalendarz-wydarze…(?) źródło okładki: http://www.mnw.art.pl/wydarzenia/kalendarz-wydarze…»
- Wydawnictwo:
- Muzeum Narodowe w Warszawie
- data wydania:
- 2015 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788371008696
- liczba stron:
- 313
- słowa kluczowe:
- muzea , zbiory , historia
- kategoria:
- sztuka
- język:
- polski