Historia

Jacek Kowalski – Wielka encyklopedia staropolska

Kim byli obywatele Pierwszej Rzeczypospolitej? Jak się odziewali, jak się rządzili? Ta oto encyklopedyczna gawęda, przeznaczona do lektury przy kominku, ma nadzieję rzecz nieco naświetlić. Przemówią w niej obrazy,szkice, ryciny, rzeźby, niezwykła architektura i nade wszystko – sami dawni Polacy, czyli Sarmaci: pamiętnikarze, historycy i poeci, którzy specyfikę Sarmacji znali, kochali i opisali świętym plastycznym językiem.

Książka ta jest kompendium wiedzy na temat Rzeczypospolitej Szlacheckiej – jednak odmiennym od opublikowanych dotąd, klasycznych „encyklopedii staropolskich”. Napisana na podstawie aktualnego stanu wiedzy, stanowi osobistą, autorską wizję, proponując – w porównaniu z innymi leksykonami – spojrzenie nowe.

Jest to swoiste połączenie leksykonu z cyklem gawęd i zarazem z antologią tekstów staropolskich oraz bogatą ikonografią, na która składają się dawne ryciny, fotografie archiwalne oraz nowe zdjęcia architektury, malarstwa, rzeźby i przedmiotów codziennego użytku z dawnych epok.

Dlatego książkę tę można czytać na trzy sposoby – albo wędrując po niej wedle wybranych haseł i odnośników, umożliwiających zgłębianie tematu obranego przez czytelnika; albo jako serię długich gawęd na tematy rozumiane szeroko (staropolska polityka, obyczaj, strój, kuchnia, wojna, miłość staropolska), które prowadzi autor; albo jako pasjonujący album, którego przewodnikami są ilustracje wraz z ich obszernymi opisami.   źródło opisu: http://www.debogora.com/ źródło okładki: http://www.debogora.com/

Wydawnictwo:
Dębogóra
data wydania:
5 marca 2011

ISBN:
978-83-61379-33-6

liczba stron:
487

słowa kluczowe:
sarmatyzm , tradycja , szlachta , obyczaje , Rzeczpospolita

kategoria:
historia

język:
polski

Dodaj komentarz