Jacek Kuroń – Dojrzewanie. Pisma polityczne 1964-1968
Dojrzewanie to czas, kiedy krystalizują się postawy, rodzą koncepcje, zarysowuje praktyka. Dla Jacka Kuronia takim okresem dojrzewania – do antysystemowej opozycji – były lata 60.
To wtedy powstał, napisany wspólnie z Karolem Modzelewskim, słynny List otwarty do partii. Wnikliwa diagnoza rzeczywistości PRL-u i ideowy manifest niezależnej lewicy. Tekst o potencjale politycznego dynamitu, który uruchomił antagonizm między wierną dotąd partii inteligencją i władzą. Tekst, który w środowiskach studenckich stał się zapalnikiem oporu. Jego utopijny ładunek, choć wyrażony w języku panującego reżimu, zapewnił autorom trwałe miejsce w historii europejskich ruchów radykalnych.
Notatki więzienne to niepublikowany wcześniej zapis wyjaśnień, jakie Jacek Kuroń złożył podczas swojego drugiego procesu w grudniu 1968 roku. Pisane w więziennej celi zapiski przybliżają okoliczności powstania Listu. Przedstawiają cele i aspiracje środowiska Kuronia, są też refleksją nad istotą wypadków marcowych. Więcej jednak niż o samym PRL-u mówią o wartościach lewicy: świat trzeba opisać po to, by go zmienić.
W skład tomu wchodzi ponadto „Opinia w sprawie pojęcia wiadomości” T. Kotarbińskiego, M. Ossowskiej i L. Kołakowskiego. źródło opisu: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2009 źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/dojrze…»
- Wydawnictwo:
- Krytyka Polityczna
- data wydania:
- 25 listopada 2009
- ISBN:
- 9788361006510
- liczba stron:
- 174
- słowa kluczowe:
- polityka , opinia w sprawie pojęcia wiadomości
- kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- język:
- polski