Literatura współczesna

Jáchym Topol – Warsztat diabła

Wesołe miasteczko Zagłada?
Wstrząsająca opowieść o komercjalizacji zbrodni.
Młody mężczyzna ucieka z Terezina – czeskiej twierdzy, na terenie której hitlerowcy założyli obóz koncentracyjny. Jego jedyny bagaż to Pajączek – pendrive zawierający bazę kontaktów do bogatych osób ocalonych z holokaustu. Za ich pieniądze wspólnie z wujkiem Lebo i młodymi ludźmi z całego świata założyli komunę: turystom odwiedzającym Terezin sprzedawali T-shirty z Franzem Kafką, serwowali getto pizzę, organizowali dla nich Warsztaty Radości. Jednak władzom nie spodobała się ta działalność, więc postanowiły ją ukrócić. A teraz mężczyzna wyrusza na Białoruś, by zaangażować się w budowę nowego muzeum…
Czy pamięć o największych zbrodniach totalitaryzmów można przekuć w lukratywny biznes, a symboliczne miejsca kaźni zamienić w najbardziej pożądane cele turystycznych wycieczek?
Topol po raz kolejny okazuje się mistrzem groteski, wrzuca czytelnika w niemal karnawałową, surrealistyczną fabułę. Jednak po drodze do masowych grobów w Europie Wschodniej zadaje podszyte subtelną ironią pytania o istotę naszej pamięci, o naszą refleksję nad historią i o obraz świata, który się z niej wyłania.   źródło opisu: W.A.B.,2013 źródło okładki: www.wab.com.pl

Wydawnictwo:
W.A.B.
tytuł oryginału:
Chladnou zemí

data wydania:
22 maja 2013

ISBN:
9788377478516

liczba stron:
192

słowa kluczowe:
groteska , totalitaryzm , surrealizm , literatura czeska

kategoria:
literatura współczesna

język:
polski

Dodaj komentarz