Psychologia i socjologia

Jacques Lacan – Seminarium III Psychozy

Seminaria Lacana stanowią do dziś jedne z najważniejszych prac w historii psychoanalizy zarówno oryginalnego przemyślenia samych podstaw nauki Freuda, jak i bezkompromisowego zmagania się z fundamentalnymi pytaniami stawianymi przez filozofię – o granice poznania i myślenia, istotę etyki i ludzką kondycję.

Seminarium III z lat 1955-1956 najlepiej ukazuje oryginalność psychoanalizy Lancanowskiej. Łącząc doświadczenie kliniczne, wnikliwą lekturę pism Freuda oraz narzędzia językoznawstwa, Lancan podjął się gruntownego przemyślenia psychozy jako choroby nierozerwalnie związanej z tym, co symboliczne, z samą strukturą języka – z relacją znaczącego do znaczonego.

Wprowadzone przez niego rozróżnienie na wyobrażeniowe, symboliczne i realne ukazuje w tym seminarium swoją diagnostyczną i teoretyczną skuteczność, słynna zaś koncepcja metafory i metonimii umożliwia mu zarówno rewolucyjną reinterpretację psychoanalitycznych koncepcji psychozy, jak i przemyślenie samych podstaw tego, czym jest komunikacja w języku.   źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/223560/seminarium-iii-psychozy.html źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/223560/seminarium-iii-psychozy.html

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
tytuł oryginału:
Le Séminaire. Livre III. Les psychoses (1955-1956)

data wydania:
czerwiec 2014 (data przybliżona)

ISBN:
9788301178406

liczba stron:
596

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski