Jadwiga Kołodziejska – Biblioteki publiczne w strukturze społecznej
Książka prof. Jadwigi Kołodziejskiej „Biblioteki publiczne w strukturze społecznej”, to panoramiczny obraz polskiego bibliotekarstwa na przestrzeni 90 lat, obejmujący okres II Rzeczypospolitej (1918-1939), Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1945-1989) oraz Rzeczypospolitej Polskiej (1989-2009). Pod względem ustrojowym, głównie politycznym, gospodarczym i kulturowym są to okresy wielce zróżnicowane, wręcz nieporównywalne. Niezależnie od tych zróżnicowań biblioteki publiczne zachowały swoją ciągłość rozwojową. W tej ciągłości zarówno w okresie międzywojennym jak i współcześnie znaczącą rolę odegrały:
1. Struktura ludnościowa polski z uwzględnieniem mniejszości narodowych i etnicznych.
2. Urbanizacja kraju oraz dominujące grupy zawodowe: chłopów, robotników, rzemieślników, inteligencji.
3. Poziom wykształcenia ludności, organizacja szkolnictwa, efekty nauczania, analfabetyzm.
4. Ruchliwość społeczna ludności: procesy migracyjne, emigracja zarobkowa, zmiany pokoleniowe i rodzinne, awanse i degradacja.
Głównym celem Autorki jest uświadomienie bibliotekarzom tych zmian społecznych, które wywierają wpływ zarówno na organizację, jak i na formy prac bibliotek. Zmiany te zaznaczyły się wyraźnie w 1989 r. i to we wszystkich dziedzinach życia społecznego. źródło opisu: Wydawnictwo SBP, 2010. źródło okładki: zdjęcie autorskie
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
- data wydania:
- 2010 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788361464341
- liczba stron:
- 154
- słowa kluczowe:
- biblioteka , biblioteka osiedlowa , biblioteka publiczna , pani bibliotekarka
- kategoria:
- Literatura popularnonaukowa
- język:
- polski