Ebooki

Jan Pirożyński – Johannes Gutenberg i początki ery druku

Johannes Gutenberg z Moguncji jest bezsprzecznie jedną z najsławniejszych postaci w dziejach ludzkości, a jego wynalazek – druk za pomocą ruchomych czcionek – był wychwalany i uważany za najcenniejszy dar otrzymany przez ludzi od Boga już od XV w. Potem Francis Bacon uznał wynalazek druku za jedno z tych trzech odkryć (obok prochu strzelniczego i kompasu), które odmieniły postać świata. Typografia spowodowała prawdziwą rewolucję w komunikacji społecznej w skali światowej.
Nic więc dziwnego, że Gutenberga otacza swoisty kult. Paradoksalnie, pozostaje on właściwie niemal nieznany i wciąż wiemy o nim niewiele, a pewnych, poświadczonych faktów z jego życia, udało się ustalić zaledwie nieco ponad 30.
W książce tej położono nacisk przede wszystkim na problematykę związaną z życiem i działalnością Gutenberga, ale ukazano również rozwój technik produkcji książki w starożytności i średniowieczu, a także omówiono podstawowe zagadnienia początków ery druku. Podjęto również trudną próbę oceny skutków wynalazku Gutenberga i przedstawiono kilka refleksji dotyczących nowego, wielkiego przełomu, który spowodowały elektroniczne środki masowego przekazu.   źródło opisu: wstęp

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
data wydania:
2002 (data przybliżona)

ISBN:
83-01-13785-1

liczba stron:
228

słowa kluczowe:
druk , gutenberg , książka , historia książki

kategoria:
popularnonaukowa

język:
polski

Dodaj komentarz