Janina Filek – Wprowadzenie do etyki biznesu
Niniejszy podręcznik ma charakter zdecydowanie teoretyczny i nie zawiera uwag natury praktycznej ani odpowiednich przykładów. Będą one zawarte w przygotowywanych obecnie do opublikowania kolejnych pracach, z których pierwsza będzie dotyczyła kwestii praktycznych, druga zaś studiów przypadków.
Mam nadzieję, iż treść niniejszego podręcznika (oczywiście jako całości), podejmującego zarówno problematykę teoretyczną, jak i zawierającego zbiór kilkunastu studiów przypadków, będzie pewnego rodzaju kompromisem pomiędzy wymogami uniwersyteckiego wykładu a oczekiwaniami studentów, jednocześnie zaś, poprzez dołączenie części drugiej, pokazującej jak w praktyce można wprowadzać etykę do działań gospodarczych, dobrze będzie służyć edukacji polskich menedżerów.
Kiedy po raz pierwszy wygłaszałam wykład pt. Etyka a zarządzanie, w wielu polskich ośrodkach uniwersyteckich trwała jeszcze dyskusja, czy na poziomie szkoły wyższej należy uczyć etyki biznesu, czy też nie. Dzisiaj, jak sądzę, nikogo nie trzeba już przekonywać o konieczności wprowadzania etyki biznesu do programu studiów ekonomicznych. Jednakże jako nauczyciele akademiccy stajemy przed nowym problemem: jak uczyć etyki biznesu?
W czasie przygotowywania podręcznika, na rynku wydawniczym obok kilku polskich niezwykle ciekawych pozycji z zakresu etyki biznesu pojawiły się także tłumaczenia podręczników zachodnich. Jednakże te ostatnie, z powodu wyższego zasadniczo poziomu opisywanej gospodarki oraz nieprzystawalności wielu przywoływanych tam przykładów do realiów polskich, nie do końca mogą dobrze pełnić swą funkcję edukacyjną. Powinny natomiast stanowić niezbędne uzupełnienie w procesie edukacji polskich studentów.
Na zakończenie chciałabym podzielić się pewną wątpliwością. Otóż obawiam się, iż podręcznik ten może dobrze służyć jedynie tym studentom, którzy nie wykluczają z góry perspektywy etycznej z rozważań nad działalnością gospodarczą, nie jestem natomiast pewna, czy przyda się również tym, którzy odrzucają etykę w sposób zdecydowany i mają w tej materii mocno ugruntowany pogląd.
Zasadniczym celem tego podręcznika jest przekonanie jeszcze nie do końca przekonanych, niepewnych oraz poszukujących, iż umiejętność postępowania etycznego, podejmowania właściwych pod każdym względem decyzji w sferze działalności gospodarczej, jest swoistego rodzaju sztuką, której – jak każdej sztuki – nie tylko można, ale nawet trzeba się nauczyć. źródło opisu: http://www.eksiegarnia.pl/Wprowadzenie-do-etyki-bi…(?)
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
- data wydania:
- 2011 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788372525482
- liczba stron:
- 126
- kategoria:
- biznes, finanse
- język:
- polski