Janusz Danecki – Opowieści Koranu
„Opowieści Koranu” mają ukazać to, co jest najważniejsze w Świętej Księdze, w sposób w miarę uporządkowany, a więc zupełnie inaczej niż to ma miejsce w oryginalnym tekście koranicznym. Starałem się uporządkować treść Koranu według dwóch zasad. Pierwszą osią opowieści jest życiorys Mahometa, drugą zaś dzieje wiary w Boga – Allaha – ukazane na przykładzie innych wielkich postaci Koranu, jakimi byli prorocy od Adama do Jezusa.
[…]
Zawarte w drugiej części książki opowieści o losach proroków zostały poszerzone o narrację, jaką można znaleźć w tradycyjnych muzułmańskich kisas al-anbija: dziejach proroków. Opowieści tu cytowane zaczerpnąłem więc nie tylko z tekstu Koranu, ale również z trzech dzieł klasyki muzułmańskiej: „Kronik” At-Tabariego, „Historii” Ibn Kasira oraz „Wielkiej Encyklopedii” An-Nuwajriego.
W rezultacie „Opowieści Koranu” co najmniej w połowie składają się z dosłownych cytatów koranicznych.
[…]
Drugą część „Opowieści Koranu” stanowią, jak już powiedziałem, teksty arabskie zaczerpnięte z „Biografii Proroka” i komentarzy koranicznych. Niewielką tylko część stanowi moja własna opowieść, sprowadzająca się z reguły do lepszego powiązania tych fragmentów, które bez uzupełnień byłyby zbyt chaotyczne. Bystry czytelnik zapewne bez trudu wychwyci te uzupełnienia.
[…]
Po to jednak by poznać Koran dokładnie, z jego zawiłościami, fragmentarycznością, przemieszaniem wątków i jakże licznymi powtórzeniami, czytelnik musi sięgnąć do pełnego tekstu. Wtedy dopiero będzie mógł naprawdę zrozumieć zarówno sam Koran, jak i islam. źródło opisu: Ze wstępu źródło okładki: skan własny (zmienione proporcje)
- Wydawnictwo:
- Janusz Danecki
- data wydania:
- 1991 (data przybliżona)
- ISBN:
- 8310095201
- liczba stron:
- 215
- kategoria:
- religia
- język:
- polski