Janusz Leon Wiśniewski – Na fejsie z moim synem
Powieść zaczyna się od urodzin Hitlera, które właśnie odbywają się w piekle, a później jest już tylko ciekawiej. Znajdziemy tu oryginalne rozważania o pochodzeniu człowieka, o Bogu, sztuce, tajemniczej chemii ludzkich uczuć. Dowiemy się, dlaczego za każdym razem, kiedy jest w Moskwie, Janusz L. Wisniewski odwiedza grob pewnej młodej kobiety… Wiśniewski przedstawia swoją autorską teorie tzw. bogonow, cząsteczek boskich, które współtworzą materie wszechswiata. Wyprowadza traktat o samobojstwie. W magnetyczny sposob opisuje metodę, jaką kochankowie mogą wyekstrahowac z krwi i zobaczyć łączące się łancuchy swoich DNA.
Autor porusza temat swojego życia w Niemczech. „Synuś. Bo Ty Niemcem nigdy nie będziesz, prawda?” – pyta go zza grobu matka. Która, nawiasem mowiżc, w ostatniej chwili nie wsiadła w styczniu 1945 r. na poklad statku Wilhelm Gustloff…
Autor „Bikini” pokazuje tez raczej nieznana do tej pory twarz – krytyka tradycyjnie pojmowanej religijnosci, który zastanawia się czy „nad Bogiem nie istnieje przypadkiem jakiś iBog” i czy „bog nienawidzi kobiet”. Wisniewski jest w swojej nowej ksiazce obronca praw kobiet, duze fragmenty „Na fejsie” moglyby z powodzeniem wyjsc spod piora ktorejs z feministek.
Pokazuje tez, jakim cieniem na naszych czasach kłada się reguly koscielne dotyczace zycia seksualnego, przypomina na przykład, ze nie tak dawno „karą za połączenie się męża z małżonką w okresie Wielkiego Postu był cały rok pokutny (chyba że małżonek pijany był, to wtedy o 40 dni karę skracano)”. Jednak przede wszystkim, co przyznaje sam pisarz, pytany, skad wziela się ta niezwykle osobista ksiazka, „Na fejsie z moim synem” jest splaceniem dlugu wobec wlasnej matki. Jest zapisem wzajemnej tesknoty, próbą nadrobienia straconego czasu. źródło opisu: Wydawnictwo Wielka Litera źródło okładki: Wydawnicwo Wielka Litera
- Wydawnictwo:
- Wielka Litera
- data wydania:
- 8 lutego 2012
- ISBN:
- 978-83-63387-01-3
- liczba stron:
- 448
- słowa kluczowe:
- wiśniewski , facebook
- kategoria:
- literatura współczesna
- język:
- polski