Jarosław Jakimczyk – Najweselszy barak w obozie – tajna policja komunistyczna jako krytyk artystyczny i kurator sztuki w PRL.
Książka Jarosława Jakimczyka to swoistego rodzaju ponaglenie skierowane do historii sztuki polskiej czasów PRL-u, by zaczęła korzystać z niezwykle obszernego źródła historycznego, jakim są archiwalia wytworzone przez PRL-owskie służby specjalne, a których to archiwaliów ocalała z nielegalnego procederu ich niszczenia część, zdeponowana została w Instytucie Pamięci Narodowej. Rzecz jasna chodzi o te dokumenty, które dotyczą artystycznego życia w PRL-owskim systemie politycznym.
– fragment posłowia Piotra Juszkiewicza
„Praca Jarosława Jakimczyka zasługuje na najwyższą ocenę (…) Chodzi o merytoryczną zawartość jego publikacji: właściwą selekcję i zestawienie odszukanych akt, krytyczną ich analizę i sposób w jaki autor wyciąga z nich wnioski. Jarosław Jakimczyk łączy swoje doświadczenia: dziennikarza śledczego zajmującego się przez lata służbami PRL-owskimi i akademickiego historyka sztuki. Łączenie tych dwóch umiejętności i dwóch obszarów wiedzy wydaje się dziś w Polsce unikatowe”.
Dr hab. Wojciech Włodarczyk prof. ASP w Warszawie, prezes Stowarzyszenia Historyków Sztuki źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/263650/najweselsz…(?) źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/263650/najweselsz…»
- Wydawnictwo:
- Akces
- data wydania:
- 2015 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788362761258
- liczba stron:
- 371
- słowa kluczowe:
- najweselszy , barak , obozie , sztuka , prl , cenzura , komunizm , policja , tajna , krytyka , nowoczesność , socjalizm
- kategoria:
- sztuka
- język:
- polski