Jarosław Trybuś – Przewodnik po warszawskich blokowiskach
„Przewodnik po warszawskich blokowiskach” narodził się, jak tłumaczy Dariusz Gawin, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, z przekonania, że Warszawa potrzebuje nowych sposobów opisu własnej tożsamości. Dlatego oddajemy do rąk czytelników książkę, gdzie proponujemy takie sposoby opowiadania o stolicy, w których mogliby się rozpoznać.
Akt oskarżenia przeciw blokom i blokowiskom jest bardzo długi: że brzydkie, że nieludzkie, że można się na nich zgubić, że niebezpieczne… Jednak osiedla bloków są miejscem życia tysięcy warszawiaków. Trudno ich nie zauważać, tym bardziej, że są wszędzie – nawet w centrum miasta. Trudno udawać, że nie istnieją. Nawet jeśli sami nie mieszkamy w bloku, na osiedlach bywamy jako przechodnie lub goście. A skoro tak, warto się im przyjrzeć. Docenić ich różnorodność. Poznać historię. Zauważyć życie, które toczy się tam mimo czarnych prognoz. Dostrzec urok. Polubić.
Chcemy przypomnieć, że bloki i blokowiska mają swoje miejsce w naszej kulturze nie tylko architektonicznej i urbanistycznej, ale też społecznej. Są obecne w sztuce, literaturze i filmie. Przechodzą powoli w sferę przeszłości, sentymentu. Niekiedy stają się zabytkami – jako kawałek historii Warszawy, taki sam jak Stare Miasto czy inne obowiązkowe atrakcje.
„Przewodnik po warszawskich blokowiskach” jest zaproszeniem do spaceru po siedemnastu warszawskich blokowiskach, większych i mniejszych, bliższych i dalszych, starszych i nowszych, z których każde ma swoją historię, specyfikę, ciekawe miejsca i ukryte niespodzianki. źródło opisu: Wydawnictwo Muzeum Powstania Warszawskiego 2011 źródło okładki: http://www.muzeum1944.home.pl/sklepik_mpw/index.ph…»
- Wydawnictwo:
- Muzeum Powstania Warszawskiego
- data wydania:
- 2011 (data przybliżona)
- ISBN:
- 978-83-60142-31-8
- liczba stron:
- 267
- słowa kluczowe:
- Warszawa , architektura , PRL
- kategoria:
- turystyka, mapy, atlasy
- język:
- polski