Javier Hervada – Prawo naturalne. Wprowadzenie
„W pewnym sensie jest to książka napisana pod prąd, a nawet dokonująca przewrotu, jednak w sposób pokojowy. Dość pozytywizmu, który jest jak rak trawiący naukę prawa. Dość relatywizmu, który prowadzi do zubożenia cywilizacji europejskiej. W niniejszej książce zawarto teorię prawa, a tym samym teorię sprawiedliwości, gdyż główną i podstawową ideą klasycznego realizmu prawniczego jest tożsamość prawa oraz tego, co sprawiedliwe. Znajduje się tu również pogłębione studium prawa naturalnego.
Prawo naturalne jest tym, co sprawiedliwe z natury, czymś należnym osobie ludzkiej ze względu na jej ontologiczną godność. Zatem prawo naturalne i godność człowieka – od poczęcia aż do śmierci – to uzupełniające się terminy. Przekonanie o istnieniu prawa naturalnego wynika z przekonania o istnieniu obiektywnej godności bytu ludzkiego, wymiarów czy też wartości absolutnych, niezależnych od subiektywnych opinii oraz odczuć. Jest przeciwieństwem skrajnego relatywizmu”.
Od Autora źródło opisu: http://www.wydawnictwopetrus.pl/prawo-naturalne–w…(?) źródło okładki: http://www.wydawnictwopetrus.pl/prawo-naturalne–w…»
- Wydawnictwo:
- Petrus
- tytuł oryginału:
- brak tytułu oryginału
- data wydania:
- 2011 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788377201244
- liczba stron:
- 193
- słowa kluczowe:
- Prawo , prawo naturalne , sprawiedliwość
- kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- język:
- polski