Jerzy Besala – Polskie królowe. Zawiedzione miłości
Królowa jako postać kojarzy się ze szczęściem. Otaczał ją przecież splendor dworu, czemu towarzyszyły zabiegi możnych tego świata o łaskę. Gdy pofolgowały wczesnośredniowieczne więzy, mogła też królowa korzystać ze zbytku do woli i nade wszystko stroić się i dąsać.
Jednak nie wszystkie były szczęśliwe. Powodem był brak miłości ze strony koronowanych mężów. Tak się stało z żoną Przemysła II księżniczką Ludgardą, Adelajdą Kazimierza Wielkiego, habsburskimi małżonkami Zygmunta Augusta, Anną Jagiellonką wzgardzoną przez Henryka Walezego, a potem przez Stefana Batorego. Gorycz odrzucenia bądź zaniedbania odczuły też królowa Ludwika Maria Gonzaga od Władysława IV Wazy, Eberhardyna żona Augusta II Wettyna, i małżonka „króla Lasa”, Katarzyna Leszczyńska.
Z jakich powodów były odrzucane i niekochane – możemy dowiedzieć się z tej pasjonującej książki. Są to prawdziwe historie. źródło opisu: Bellona, 2014 źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=6860
- Wydawnictwo:
- Bellona
- data wydania:
- 20 lutego 2014
- ISBN:
- 9788311131194
- liczba stron:
- 336
- słowa kluczowe:
- królowe
- kategoria:
- historia
- język:
- polski