Jerzy Hauziński – Burzliwe dzieje kalifatu bagdadzkiego
Kalifat bagdadzki jest nieodłącznie związany z dynastią Abbasydów, którzy między VIII a XIII wiekiem panowali nad większością terenów Bliskiego Wschodu. Doprowadził do utwierdzenia się islamu i niezwykłego rozwoju politycznego, ale także kulturalnego i naukowego pod rządami wybitnych władców. To dzięki uczonym arabskim Europa odzyskała swoje starożytne dziedzictwo, a świat wyobraźni otrzymał Baśnie tysiąca i jednej nocy i Sindbada Żeglarza.
W pierwszych wiekach panowania kalifowie sprawowali swą władzę głównie jako przywódcy duchowi, swoiści papieże islamu, by od połowy XII wieku, wyzwalając się spod supremacji seldżuckich dynastów, odzyskać polityczną suwerenność i stać się rzeczywistymi władcami Mezopotamii. Nie na długo jednak, wkrótce ulegli bowiem sile mongolskich najeźdźców. Kalifat, związany na koniec z egipskim państwem mameluckim, zaniknął ostatecznie w początkach XVI wieku, a próby jego wskrzeszenia w Jemenie czy indyjskim państwie Mogołów nie powiodły się.
Niniejsza książka jest przewodnikiem po burzliwych dziejach bliskowschodniej monarchii, mającym ułatwić orientację w zawiłych meandrach politycznych historii abbasydzkiego państwa. źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Poznańskie
- data wydania:
- 6 lipca 2016
- słowa kluczowe:
- Abbasydzi , kalif
- kategoria:
- historia
- język:
- polski