Joachim Wach – Typy doświadczenia religijnego. Buddyzm, islam, chrześcijaństwo
Konstatacje Wacha nadal mają walor ważnego tropu teoretycznego przy rozróżnieniu tego, co rzeczywiście religijne od tego, co takim nie jest, chociaż jest do niego czasem bardzo podobne. Dotyczy to na przykład ruchów nacjonalistycznych posługujących się często terminologią religijną, które jednak w świetle analiz Wacha prawdziwą religią nie są. Są najwyżej rodzajem bałwochwalstwa.
Praca nie straciła ani walorów teoretycznych, ani ilustracyjnych, ja uznaję ją za przykład konsekwentnej analizy religioznawczej sensu stricto. W zalewie konfesyjnej ze swej genezy literatury przedmiotu, mnożącej nieporozumienia co do natury badanego zjawiska, dzieło Wacha ustanawia właściwe relacje między tym co uniwersalne i specyficzne w religiach.
Koncepcja Wacha nastawiona na wychwytywanie obiektywnych cech zjawisk religijnych sytuuje się pod tym względem blisko przemyśleń Gerardusa van der Leeuwa i Mircei Eliadego, poszukujących w ramach badań fenomenologicznych istoty tych zjawisk. […]
Pogodzenie obiektywizmu z odkrywanymi w religii normami i wartościami jest, jak pokazały lata badań, trudne. Nie można jednak zaprzeczyć, że Joachim Wach dążył do tego nieustannie.
Łukasz Trzciński źródło opisu: http://www.nomos.pl/products/153/p/573 źródło okładki: Nomos 2012
- Wydawnictwo:
- Nomos
- tytuł oryginału:
- Types of Religious Experience: Christian and Non-Christian
- data wydania:
- 2012 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788376881195
- liczba stron:
- 209
- słowa kluczowe:
- buddyzm , chrześcijaństwo , islam , mistyka
- kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- język:
- polski