Popularnonaukowa

Joanna Wardęga – Chiński nacjonalizm. Rekonstruowanie narodu w Chińskiej Republice Ludowej.

Chiński nacjonalizm. Rekonstruowanie narodu w Chińskiej Republice Ludowej zasługuje na uwagę jako unikatowe studium dotyczące istotnego i aktualnego, a dotąd niewystarczająco poznanego, zjawiska chińskiego nacjonalizmu. Książka proponuje udaną i wszechstronną analizę problemu, który ma duże znaczenie z poznawczego punktu widzenia. Co wcale nieczęste dla prac naukowych, napisana jest przejrzyście i ze swadą. Z całą pewnością nie tylko będzie stanowić cenny materiał dla wąskiego grona badaczy, ale również z powodzeniem trafi do rosnącej grupy odbiorców zainteresowanych szeroko pojmowaną problematyką chińską.”
Z recenzji prof. dr. hab. Adama W. Jelonka

Nacjonalizm chiński ma wiele twarzy i autorka stara się dotrzeć do istoty problemu -zarówno państwowych ideologii, jak i spiritus movens ruchów społecznych: ideologii oraz ruchów inspirowanych i zmieniających się pod wpływem działań podejmowanych przez elity (polityczne, kulturalne, edukacyjne), środki masowego przekazu i instytucje (m.in. edukacyjne), jak i warunkowanych przez procesy żywiołowe i codzienność ponad miliardowej zbiorowości ludzkiej, coraz pełniej poddającej się imperatywom chińskiego społeczeństwa przemysłowego w ponowoczesnym kapitalizmie. W tak szeroko interpretowanym nacjonalizmie autorka znajduje przy tym siłę generującą dumę narodową, uzasadniającą przekonanie, iż naród chiński ma szansę, aby grać pierwszorzędną rolę w procesie konstruowania nowego ładu w społeczności międzynarodowej.
Z recenzji prof. zw. dr. hab. Hieronima Kubiaka

Joanna Wardęga – doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, pracuje w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest absolwentką socjologii na UJ. Na uniwersytetach w Szanghaju i Xiamen uczyła się języka chińskiego. W 2010 roku na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ obroniła pracę doktorską nt. „Oblicza chińskiego nacjonalizmu. Konstruowanie narodu w Chińskiej Republice Ludowej”. Jej zainteresowania naukowe dotyczą przemian społeczeństwa współczesnych Chin, chińskiej myśli narodowej od XIX wieku do współczesności oraz problemów związanych z turystyką w Azji Wschodniej.   źródło opisu: http://www.wuj.pl/ źródło okładki: http://www.wuj.pl/

Wydawnictwo:
WUJ
data wydania:
2014 (data przybliżona)

ISBN:
9788323337553

liczba stron:
422

kategoria:
popularnonaukowa

język:
polski