Ebooki

Joe Sacco – Strefa bezpieczeństwa Goražde

Obsypana nagrodami opowieść o wojnie na terenie byłej Jugosławii.

W latach 1995 i 1996 Joe Sacco czterokrotnie odwiedził Goražde, miasto ustanowione przez ONZ strefą bezpieczeństwa. Książka ta jest zapisem zebranych podczas tych pobytów relacji i własnych refleksji autora o życiu w teatrze wojny we wschodniej Bośni. Sacco po zebraniu wywiadów portretuje codzienne życie zwykłych ludzi w oblężonej przez 3,5 roku strefie. Relacje, których próżno szukać wśród typowych przekazów w mediach. Kiedy mieszkańcy Goražde usiłują przeżyć kolejny dzień, we wschodniej części Bośni trwa czystka przeprowadzana przez siły zbrojne bośniackich Serbów.

Sacco odważnie i z talentem portretuje życie w oblężonym mieście i opowiada o przebiegu konfliktu zbrojnego w sercu Europy, o którym, zdaje się, świat zapomniał. Książka pokazuje z bliska przemoc, okrucieństwo i próby przetrwania w odciętej od świata enklawie. Sacco odkrywa korzenie zła, opisuje narodziny serbskiego nacjonalizmu i dokumentuje etniczne czystki. Ale to nie tylko kronika, zapis wstrząsających doświadczeń i potępienia obojętności międzynarodowej, ale także poruszające przedstawienie ludzkiej zdolności przetrwania. Na tej bazie powstał 240-stronicowy reportaż, uznawany za ponadczasowy portret zwykłych ludzi uwikłanych w koszmarne okoliczności.

Wstęp do komiksu napisał Christopher Hitchens, nieżyjący już sławny komentator polityczny piszący dla pism „The Nation” i „Vanity Fair”.

Komiks ten zdobył nagrody Harveya i Eisnera w 2001 roku.

Zdaniem magazynu „Time” najlepszy komiks 2000 roku. Polecany również przez „New York Times” (Pokazuje, jak świetnie komiks sprawdza się jako reportaż). Zdaniem recenzenta „The Economist”: „Strefa Bezpieczeństwa Goražde” – będąca połączeniem komiksu i reportażu – czerpie z najlepszych elementów obu tych dziedzin.   źródło opisu: Mroja Press, 2013 źródło okładki: http://timof.pl/timof-oferta,mroja,press-pl.html

Wydawnictwo:
Mroja Press
tytuł oryginału:
Safe Area Goražde: The War in Eastern Bosnia 1992-1995

data wydania:
11 lutego 2013

ISBN:
9788363963033

liczba stron:
240

słowa kluczowe:
Komiks , Reportaż , Bośnia , Jugosławia ,

kategoria:
komiksy

język:
polski

Wpis wyświetlony 7047 razy od 11.08.2022. Użytkownicy najczęściej szukali pliku PDF i DOC.

Dodaj komentarz