Nauki przyrodnicze

John Bishop – Ssaki transgeniczne

Autorem pierwszego doniesienia z 1989 roku, dotyczącego uzyskania transgenicznych zwierząt gospodarskich o znaczeniu komercyjnym, był zespół kierowany przez Johna Bishopa.
Kolejny sukces w dziedzinie transgenezy – urodziny owieczki Dolly (1997) – poruszyło wyobraźnię ludzi i zostało nazwane naukowym sukcesem stulecia.
Niniejsza książka jest znakomitym przewodnikiem po tym lądzie pełnym zagadek.
Transgeneza jest związana z wprowadzeniem nowych (czasem nawet nowo odkrytych) genów do genomu zwierząt. Myszy transgeniczne stały się niemal niezbędnym narzędziem w takich dziedzinach, jak biologia rozwoju czy medycyna. Są one bowiem doskonałymi modelami różnych chorób. Transgeniczne zwierzęta gospodarskie mogłyby z kolei służyć jako bioreaktory do produkcji białek terapeutycznych.
W swojej książce Bishop porusza wszystkie aspekty transgenezy, koncentrując się bardziej na założeniach niż na części praktycznej. Jako modelowe zwierzę posłużyła autorowi mysz laboratoryjna. Na jej przykładzie Bishop wyjaśnia, jakie są korzyści i wady metod transgenicznych.   źródło opisu: z okładki źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
tytuł oryginału:
Transgenic Mammals

data wydania:
2001 (data przybliżona)

ISBN:
8301135654

liczba stron:
308

kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)

język:
polski