Filozofia i etyka

John Rawls – Liberalizm polityczny

Nowoczesne społeczeństwo demokratyczne charakteryzuje[…] pluralizm rozległych doktryn, religijnych, filozoficznych i moralnych, których nie da się pogodzić, które jednak są rozumne. Żadna z tych doktryn nie cieszy się uznaniem ogółu obywateli. Nikt też nie powinien oczekiwać, że w dającej się przewidzieć przyszłości jedna z nich, bądź jakaś inna rozumna doktryna, zostanie uznana przez wszystkich czy prawie wszystkich[…].
Liberalizm polityczny nie uważa rozumnego pluralizmu [tj. wielości rozległych rozumnych doktryn nie do pogodzenia] za jakąś katastrofę, lecz za naturalny wynik aktywności ludzkiego rozumu w warunkach trwale funkcjonujących wolnych instytucji. Uważać rozumny pluralizm za katastrofę, znaczy uważać za katastrofę samo czynienie użytku z rozumu w warunkach wolności. W istocie powodzenie liberalnego konstytucjonalizmu przyszło jako odkrycie nowej społecznej możliwości – w miarę harmonijnego i stabilnego społeczeństwa pluralistycznego. […]
Jak jest możliwe, że przez dłuższy czas może istnieć stabilne i sprawiedliwe społeczeństwo wolnych i równych obywateli głęboko podzielonych co do rozumnych doktryn religijnych, filozoficznych i moralnych?  

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
tytuł oryginału:
Political Liberalism

data wydania:
wrzesień 1998 (data przybliżona)

ISBN:
83-01-12644-2

liczba stron:
534

słowa kluczowe:
filozofia , politologia , liberalizm , wolność , równość

kategoria:
filozofia i etyka

język:
polski

Dodaj komentarz