Józef Obrębski – Polesie
Józef Obrębski (1905-1967), etnolog i socjolog, prowadził w latach trzydziestych XX wieku pionierskie badania terenowe w Macedonii i na Polesiu, a po II wojnie światowej na Jamajce. Ich wyniki pozostają do dzisiaj w zasadzie nieznane, nie zdołał bowiem ukończyć i opublikować większości swoich opracowań i monografii.
Tom Polesie zawiera wydobyte ze spuścizny archiwalnej uczonego wszystkie studia poświęcone temu krajowi: artykuły z 1936 roku rozszerzone o nie drukowane dotychczas fragmenty, dwie monografie „Polesie archaiczne” i „Pańska szkoła i mużyckie dzieci”, które od sześćdziesięciu lat czekały na publikację, oraz niedokończoną książkę „Dzisiejsza wieś poleska” zrekonstruowaną na podstawie zachowanych rękopisów.
Egzotyka i oryginalność Polesia nie polega na archaiczności i prymitywizmie miejscowych stosunków społecznych i form życia kulturalnego. Polega ona na tym, że proces przemiany kulturalnej, któremu od szeregu dziesięcioleci podlega wieś wschodnioeuropejska, rozpoczął się tu stosunkowo niedawno i dokonał się bardzo szybko, czyniąc z Polesia teren bardzo ostrych kontrastów.
„Dzisiejsza wieś poleska” źródło opisu: http://www.oficyna-naukowa.home.pl/sklep/index.php…(?) źródło okładki: http://www.oficyna-naukowa.home.pl/sklep/index.php…»
- Wydawnictwo:
- Oficyna Naukowa
- data wydania:
- 2007 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788374590389
- liczba stron:
- 576
- słowa kluczowe:
- Polesie , etnologia
- kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- język:
- polski