Judyta Sierakowska – Mołdawianie w kosmos nie lietajut biez wina

,,Mołdawianie w kosmos nie lietajut biez wina” to książka o Gagauzji, najbiedniejszym zakątku najbiedniejszego kraju w Europie. O absurdalnej krainie, o biedzie, o Polakach tam, o wyborach prezydenta. Taki postsowiecki grajdoł. Jest i historia Gagauzów, są ciekawostki, zwyczaje, przejazdy marszrutkami, opowieści łapówkarskie. Jest też o Naddniestrzu – niewielka Republika Mołdawii to kraj nie tylko podzielony etnicznie, ale i mieszczący w sobie dwa odrębne „państwa” — Naddniestrze i Gagauzję, każde z własnym rządem.

Jedna czwarta mieszkańców Mołdawii przebywa za granicą, zarabiając na rodzinę w kraju. To miejsce, gdzie duża część ludności nie zna języka kraju w którym żyje, a dzieci uczą się w szkole po rosyjsku. Kraina pełna niedorzeczności.

Przede wszystkim jednak to książka o chlaniu wina (bo to już nie picie!).Tam każdy to robi, w koncu dziesiątą część kraju zajmują winnice, a w październiku obchodzi się Narodowe Święto Wina.   źródło opisu: http://bezdroza.pl/ksiazki/moldawianie-w-kosmos-ni…(?) źródło okładki: http://bezdroza.pl/ksiazki/moldawianie-w-kosmos-ni…»

Wydawnictwo:
Bezdroża
data wydania:
15 marca 2014

ISBN:
9788324685141

liczba stron:
248

słowa kluczowe:
Gagauzja , Mołdawia

kategoria:
Literatura podróżnicza

język:
polski