Kaja Rożdżyńska-Stańczak – Etnografia do kieszeni. Numer 2
„Etnografia do kieszeni” to seria zeszytów, w których chcemy przybliżać mieszkańcom Warszawy etnografię jako współczesną dyscyplinę naukową. Etnograficzna metoda, oparta na spotkaniu z człowiekiem w kontekście, w którym funkcjonuje, pozwala w nowy sposób poznawać to, co pozornie bliskie i oczywiste.
W numerze drugim poświęconym warszawskim bazarom, Kaja Rożdżyńska-Stańczak zabiera nas w podróż na Bazar Staroci na Kole. Klucząc po alejkach pełnych starych zegarków, militariów, pocztówek, instrumentów muzycznych i innych przedmiotów pokrytych – dosłownie i metaforycznie – patyną, poznajemy część tajemnic Stałych Bywalców, czyli społeczności, bez której targowisko nie mogłoby funkcjonować.
Jarmark Europa, który opisuje Magdalena Szeniawska, już nie istnieje. Autorka rozmawiała z przybyszami z Azji i Afryki, spotykanymi na koronie Stadionu Dziesięciolecia niedługo przed jego zamknięciem. Cofamy się w czasie, by poznać wielokulturową codzienność Jarmarku i zrozumieć, co dawał migrantom, a jakich oczekiwań nie mógł spełnić.
Próby wprowadzania zmian na Targowisku Banacha na warszawskiej Ochocie spotkały się z silnymi protestami, zwłaszcza ze strony środowiska kupców. „Porządki na Banacha” Anny Stępień to analiza fragmentów dyskusji wokół modernizacji bazaru. Z jakimi przekonaniami wiążą się projekty modernizacyjne i dlaczego wywołują opór? Jakie znaczenia może mieć to samo miejsce dla różnych grup? źródło opisu: http://etnograficzna.pl/etnografia-do-kieszeni-numer-2 źródło okładki: http://etnograficzna.pl/etnografia-do-kieszeni-numer-2
- Wydawnictwo:
- Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna
- data wydania:
- 5 grudnia 2013
- ISBN:
- 9788393620821
- liczba stron:
- 86
- słowa kluczowe:
- Warszawa , etnografia , bazary
- kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- język:
- polski