Konrad Lorenz – Odwrotna strona zwierciadła. Próba historii naturalnej ludzkiego poznania
Człowiek jest dla przyrodnika istotą żywą, która swoje właściwości i zdolności, z wybitnymi uzdolnieniami poznawczymi włącznie, zawdzięcza ewolucji, owemu przez eony trwającemu stawaniu się, w którego toku wszystkie organizmy zmagały się z danymi z rzeczywistości i, jak zwykliśmy mówić, przystosowywały 'się do nich.
Ten filogenetyczny tok zdarzeń jest procesem poznawczym, gdyż wszelkie „przystosowanie do” określonej danej z rzeczywistości zewnętrznej oznacza pobranie przez system organiczny pewnej dozy „informacji” o tej danej.
…poznawcze osiągnięcia kultury, zdobywanie i gromadzenie wiedzy, dochodzą do skutku dzięki procesom analogicznym w zasadzie do tych, które sprawiają przyrost wiedzy w rozwoju filogenetycznym. Jest to dziwne i nieoczekiwane, gdyż na gromadzenie wiedzy ponadindywidualnej, ujętej tradycją, składają się, jako sprawności w zdobywaniu wiedzy, inteligencja i rozeznanie pojedynczego człowieka. Kultura w tajemniczy i nieco niesamowity sposób pochłania i przetrawia jednostkowe dokonania swych nosicieli. źródło opisu: PIW, 1977 źródło okładki: Zdjęcie autorskie
- Wydawnictwo:
- Państwowy Instytut Wydawniczy
- tytuł oryginału:
- Die Rückseite des Spiegels
- data wydania:
- 1977 (data przybliżona)
- liczba stron:
- 408
- kategoria:
- nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
- język:
- polski