Krystyna Czerni – Sztuka po końcu świata
Nowosielski był mistrzem pędzla – i słowa.
Starannie skomponowany przez biografkę artysty Krystynę Czerni wybór wywiadów. Dowodzi on, że obecność słuchacza w tajemniczy sposób ożywiała Nowosielskiego – pobudzała jego myślową kreatywność, wręcz przemieniała go w prowokatora. Jego wyznania na temat idealnej religii, rychłego końca świata, rozważania o tym, dlaczego sztuka współczesna to sztuka schyłku cywilizacji, zdumiewają aktualnością. Są nie tylko znakiem czasów, ale czymś więcej – proroctwami.
Jak refren psalmu wracają w książce najważniejsze przekonania zmarłego 21 lutego 2011 roku artysty: umiłowanie Bizancjum i surrealizmu, konflikt erotyki i pornografii w sztuce, przeświadczenie o bliskiej apokalipsie oraz dystans wobec oficjalnych i popularnych prądów myślowych. Warto posłuchać Nowosielskiego, gdy mówi, że to bizantyjski Orient zaszczepił Polakom śródziemnomorską mentalność.
W rozmowach (przeprowadzonych m.in. przez Władysława Stróżewskiego, Janinę Paradowską, Jerzego Stajudę czy ks. Henryka Paprockiego) wątki biograficzne i opowieści o sztuce przeplatają się z głęboko przemyślanymi ideami. Ideami najwyższej rangi, ukazującymi człowieka jako dzieło Boga rozpięte – jak chcieli manichejczycy – między siłami Dobra i Zła. źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2012 źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3213,tytu…»
- Wydawnictwo:
- Znak
- data wydania:
- 6 lutego 2012
- ISBN:
- 978-83-240-1878-9
- liczba stron:
- 448
- słowa kluczowe:
- literatura polska , biografia , Nowosielski
- kategoria:
- biografia/autobiografia/pamiętnik
- język:
- polski