Krystyna Doroszewicz – Z IMIENIEM PRZEZ ŻYCIE Psychologiczne aspekty imion ludzkich
Imiona mamy wszyscy – nie wszyscy wiemy, jak wiele one znaczą. Lubimy je lub nie, pasują do nas jak ulał lub wcale, są modne lub staromodne, wydają się pospolite lub nazbyt oryginalne. Myślimy też o tym jakie imię wybrać dla dziecka? albo: jak o sobie mówić: Katarzyna, Kasia, czy może Kaśka?
Książka Krystyny Doroszewicz w bardzo interesujący i kompetentny naukowo sposób omawia nie tylko te sprawy, lecz też przedstawia cały szeroki zakres zagadnień związanych z imionami. Autorka pisze o psychologicznej i społecznej roli imienia, o pułapkach w wyborze imion, o imienniczej modzie, specyfice kobiecych i męskich imion, o stereotypach imion oraz o atrakcyjności imienia w szkole, w pracy, w polityce. Przedstawiając liczne naukowe badania pokazuje, że imię może mieć ogromną moc – być „dobrą wróżbą” na życie lub uciążliwą etykietą.
z recenzji prof. dr hab. Eugenii Mandal
Książka Z imieniem przez życie może zainteresować nie tylko psychologów czy rodziców, którzy zastanawiają się nad wyborem imienia dla potomka. Każdy z nas ma jakieś doświadczenia z własnym imieniem. Lektura tej książki pozwoli skonfrontować indywidualne odczucia i refleksje z wynikami badań i teoriami psychologicznymi. Zawarta w niej wiedza wykracza często poza nasze doświadczenie i intuicję, pokazując ukryte związki imion z zachowaniem człowieka.
Krystyna Doroszewicz – psycholog, adiunkt w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Interesuje się psychologią społeczną, a zwłaszcza wywieraniem wpływu w bliskich związkach. Jest autorką publikacji na temat taktyk wywierania wpływu, efektu Michała Anioła i satysfakcji w relacjach z innymi. źródło opisu: http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_p=2277 źródło okładki: http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_p=2277
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe Scholar
- data wydania:
- 2013 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788373836020
- liczba stron:
- 202
- słowa kluczowe:
- Psychologia , osobowośc , imiona
- kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- język:
- polski