Krystyna Serejska Olszer – Jestem zdrów i czuję się dobrze. Oświęcimskie listy Mariana Henryka Serejskiego
Książka Jestem zdrów i czuję się dobrze… to zbiór obozowych listów Mariana Henryka Serejskiego w opracowaniu jego córki Krystyny Serejskiej Olszer, która w publikacji połączyła wspomnienia, dokumenty oraz materiał edukacyjny.
Pierwsza część książki to osobiste wspomnienia autorki, która poprzez historię korespondencji opisuje wojenne losy swojej rodziny, moment zniknięcia ojca oraz to, jak wyglądały starania o jego zwolnienie z Auschwitz. Tak Krystyna Serejska wspomina pierwszy list ojca z obozu:
„W końcu stycznia 1941 roku przyszedł list — w szarej kopercie z czerwonym stemplem «Deutsches Reich» i niemieckim nadrukiem z lewej strony, który okazał się szczegółowym regulaminem korespondencji więźniów Oświęcimia. W środku cztery małe stroniczki po 15 linii każda. List napisany był po niemiecku, wyraźnie i atramentem — zgodnie z regulaminem. […] List był krótki, ale zawierał bardzo ważne wiadomości. Najważniejsza oczywiście, że żyje — jako więzień numer 8715 w bloku 10., izbie 4.”
W drugiej części znajdziemy komplet dwudziestu pięciu listów Mariana H. Serejskiego wysłanych do domu. Pierwszy datowany jest na 19 stycznia 1941 roku, ostatni na 22 marca 1942 roku. Towarzyszy im wybór zdjęć z fotograficznego archiwum autorki. W przedmowie do książki dr Franciszek Piper napisał:
„Czytając listy Mariana H. Serejskiego do żony, jesteśmy pełni podziwu dla inwencji ich autora i adresatki, którzy dość prostym zabiegiem, wprowadzając fikcyjną postać, potrafili wywieść w pole cenzurę i informować się regularnie z jednej strony o postępach w staraniach żony o uwolnienie z obozu, z drugiej – o sytuacji uwięzionego w obozie męża. […] Możemy obserwować, z jakim niezwykłym hartem ducha ich autor starał się pozostać myślami przy rodzinie, jej troskach, pocieszać i szczędzić nawet aluzji do swego dramatycznego położenia, dopytując się raczej o zdrowie, samopoczucie i sytuację swych bliskich, niż obarczać ich troską o obozowe realia.”
Trzecia część książki pokazuje, w jaki sposób nauczyciel może wykorzystać materiał zawarty w książce na lekcji historii lub języka polskiego. Autorką konspektu zajęć jest Małgorzata Tracz. Znaleźć tam można także archiwalne dokumenty dotyczące Mariana Serejskiego z archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. źródło opisu: http://pl.auschwitz.org/m/index.php?page=shop.prod…(?) źródło okładki: http://pl.auschwitz.org/m/index.php?page=shop.prod…»
- Wydawnictwo:
- Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
- data wydania:
- 2007 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788360210468
- liczba stron:
- 179
- kategoria:
- biografia/autobiografia/pamiętnik
- język:
- polski