Krzysztof Gierałtowski – Portret bez twarzy
We wrześniu i listopadzie 2013 na Zamku Królewskim w Warszawie, odbyła się premiera 150 zdjęciowej czarno-białej i barwnej retrospektywnej wystawy « Portret bez twarzy ». Sumuje ona moje 40-letnie próby tworzenia subiektywnego portretu polskiej inteligencji.
Z Zamku Królewskiego wystawa pojechała do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, później do Muzeum Historii Fotografii w Krakowie i Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, a od 4 do 29 września pokazywana będzie w Muzeum Narodowym we Lwowie, od 21 listopada do końca roku będzie w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, zaś w przyszłym roku od 5 lutego do 15 marca w BWA w Olsztynie i dalej.
Portrety wystawy są przeciwstawne wymaganemu powszechnie w zglobalizowanym świecie identyfikującemu zdjęciu antropometrycznemu.
Twarze formowane obiektywami, zanurzone w ciemności, krańcowo rozświetlone, portrety powstałe z nałożenia negatywów i pokazania tylko sylwetek, dają współczesny obraz człowieka, mimo, że twarze bywają nieostre, zakryte albo zastąpione rękami.
Portretem może też być przecież zapisany na zasadzie « Pars pro toto » kawałek twarzy.
Bywają portrety uzupełniane wieloznacznymi rekwizytami, które pozwalają widzowi dopełnić obraz swoimi wyobrażeniami.
Za koncepcję i przygotowanie wystawy oraz jej polsko/angielskojęzycznego katalogu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował mnie swoją Doroczną Nagrodą w Dziedzinie Sztuk Wizualnych.
Na wystawę składa się 67 zdjęć czarno-białych formatu 40x60cm, w aluminiowych oszklonych ramach 50x70cm, przewożonych w 5 skrzyniach transportowych 70x80xh70cm; 51 zdjęć barwnych 50x60cm w aluminiowych chronionych pleksi ramach 80x90cm, przewożonych w 3 skrzyniach transportwych 60x85xh110cm; 32 zdjęć czarno-białych i barwnych, 25,5×37,5cm w aluminiowych chronionych pleksi ramach formatu 29,5×41,5cm oraz 14 plansz tytułowych i informacyjnych formatu jak poprzednio, przewożonych w skrzyni transportowej 77x115xh68cm; 5 plakatów 70x100cm w aluminiowych chronionych pleksi ramach 72x105cm w kartonowym pudle transportowym.
Organizatorem wystawy i wydawcą katalogu jest Fundacja Rozwoju Fotografii, której Prezesem jest Mariusz Klonowski. Wystawa i jej katalog powstały przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury i stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Orange Polska S.A.
160 stronicowy polsko/angielskojęzyczny album/katalog w formacie 23×31,5cm, zawiera wszystkie 150 zdjęć wystawy z moimi komentarzami i problemowymi tekstami na temat fotografii portretowej jak też sytuacji fotografa. źródło opisu: http://www.gieraltowski.pl/ źródło okładki: http://www.gieraltowski.pl/
- Wydawnictwo:
- Fundacja Rozwoju Fotografii
- data wydania:
- 2014 (data przybliżona)
- kategoria:
- albumy
- język:
- polski