Ebooki

Krzysztof Kamil Galos – Przyjazne rośliny

Jeżeli przebywając w domu lub w pracy odczuwasz któreś z poniższych symptomów, może to być znak, że oddychasz silnie zanieczyszczonym powietrzem:

– zmęczenie
– ból głowy
– kłopoty z oddychaniem
– problemy z zatokami
– podrażnienie błon śluzowych nosa, gardła, oczu
– alergie
– astma
– zaburzenia systemu nerwowego.

Przeprowadzone w ciągu ostatnich kilku dekad na szeroko zakrojoną skalę badania naukowe wykazały, że popularne w domach rośliny doniczkowe mogą być nie tylko miłą dla oczu ozdobą, ale także prostym narzędziem poprawiającym jakość powietrza w pomieszczeniu.

Prawie w każdym domu powietrze wypełnione jest substancjami lotnymi, których wysokie stężenie wywoływać może trudne w diagnozowaniu symptomy zespołu chorego domu. Jeżeli przebywając w mieszkaniu lub w miejscu pracy odczuwasz wzmożone reakcje alergiczne, ataki astmy, podrażnienie błon śluzowych oczu, nosa i gardła, chroniczne zmęczenie, bóle głowy, trudności z oddychaniem lub kłopoty z zatokami, może to oznaczać, że powietrze, którym oddychasz jest bardzo złej jakości. Nie ignoruj tych objawów – wieloletnie oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może przyczyniać się do poważnych chorób takich jak zaburzenia układu nerwowego lub nowotwory płuc.

W niektórych przypadkach odpowiednia wentylacja może zaradzić w dużym stopniu opisywanym objawom, jednakże w czasach współczesnych także powietrze na zewnątrz budynków jest coraz bardziej zanieczyszczone. Jak podaje raport Europejskiej Agencji Środowiska opublikowany w 2013 roku, na dziesięć najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, sześć to miasta Polski, szczególnie jej południowej części. Opublikowany w tym samym roku raport Światowej Organizacji Zdrowia WHO stwierdza, że zanieczyszczone powietrze powoduje kilkaset tysięcy przedwczesnych zgonów rocznie, głównie w wyniku raka płuc, raka jąder (sic!) i chorób układu oddechowego.

W niniejszej książce opisano kilkadziesiąt gatunków roślin dostępnych w każdej kwiaciarni, których właściwości pozwalają bardzo szybko poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu, w domu, biurze, szkole etc. Opisano też najważniejsze informacje na temat zasad pielęgnacji tych gatunków. Zawarto tabele ułatwiające dobranie odpowiedniej ilości roślin.

Dobór roślin jest nieprzypadkowy, stanowi rezultat kilku dekad badań prowadzonych m. in. przez Amerykańską Agencję Kosmiczną NASA. Informacje zawarte w tej książce pozwalają zaplanować i skonstruować domowy lub biurowy filtr roślinny. Opisuje ona także podstawy uprawy hydroponicznej, która ułatwia opiekę nad roślinami i poprawia wydajność roślin.

Jakie korzyści niesie ze sobą odpowiednie dobranie pod względem ilościowym i gatunkowym domowego filtru roślinnego:

1. Mniejsza liczba alergenów w powietrzu – zmniejszenie częstotliwości ataków alergicznych.
2. Wyższa wilgotność powietrza – lepsze samopoczucie, mniejsza ilość problemów z układem oddechowym.
3. Mniejsza liczba drobnoustrojów chorobotwórczych, np. bakterii w powietrzu – zmniejszenie liczby infekcji.

Warto wiedzieć, że obecność roślin poprawia samopoczucie i zwiększa kreatywność. Badania pokazały, że dzieci przebywające w obecności roślin są bardziej pomysłowe i rzadziej chorują. Podobnie pracownicy firm, gdzie znajdowały się rośliny, rzadziej chorowali i byli znacznie bardziej kreatywni. Pacjenci szpitali oraz ośrodków penitencjarnych, którzy mieli widok na żywą zieleń, szybciej wracali do zdrowia i rzadziej skarżyli się na dolegliwości.

Ponieważ nie każdy ma odpowiednią ilość czasu, aby zająć się roślinami, w książce wyszczególniono także gatunki, które wymagają tylko minimalną ilość zabiegów pielęgnacyjnych. Przedstawiono listę gatunków, które są trujące, więc nie powinno się ich umieszczać w pomieszczeniach, gdzie przebywają dzieci oraz zwierzęta. Opisano gatunki roślin, które szczególnie dobrze oczyszczają powietrze ze związków wytwarzanych przez urządzenia elektroniczne.

Jeżeli interesuje Cię zdrowie Twoje i Twojej rodziny, ta książka jest dla Ciebie.   źródło opisu: http://perium.pl/sklep/zobacz/pid/1481f

Wydawnictwo:
wydano nakładem autora
data wydania:
2013 (data przybliżona)

liczba stron:
47

słowa kluczowe:
rośliny doniczkowe , oczyszczanie powietrza w domu , nawilżanie powietrza w domu

kategoria:
zdrowie, medycyna

język:
polski

Dodaj komentarz