Językoznawstwo

Krzysztof Kłosiński – Eros. Dekonstrukcja. Polityka.

Eros. Dekonstrukcja. Polityka (Przemiany prozy XX w.) zbiera doświadczenia Krzysztofa Kłosińskiego jako interpretatora i badacza XX-wiecznej prozy. Autor szuka jakieś „jedności w wielości”, jakichś prawidłowości w obrębie nieustającego eksperymentowania z formą. Mając własną teorię powieści realistycznej (mimesis) i teorię niektórych nurtów prozy XX w. (stylizacja), próbuje pokazać, że w XX-wiecznej prozie ciężar zagadnienia przesuwa się w stronę niejednoznaczności samego pojęcia „rzeczywistości”, którego określenie wymyka się teraz literaturze.
Książka opowiada o nieustającym wysiłku symbolizacji, który rządzi przemianami prozy XX w., symbolizacji erotyczności i polityczności, a więc żywiołu popędowego i społecznego, symbolizacji własnego położenia pisarza wobec rzeczywistości i wobec języka. W warunkach inflacji stabilnych systemów symbolicznych, jako punktów odniesienia, owa symbolika bywa z reguły stylizacją, a więc próbą ukonstytuowania się pisania wobec języka, które umożliwiłoby jego przekroczenie.
Jest to książka dla wielu czytelników na raz: zarówno dla zainteresowanych głównie literaturą – polonistów, studentów, jak i dla wszystkich zainteresowanych problematyką, której dotyczą poszczególne studia.

A kogóż nie interesuje Eros albo polityka?   źródło opisu: Czwórka okładki źródło okładki: http://www.slaskwn.com.pl/

Wydawnictwo:
Śląsk
data wydania:
2000 (data przybliżona)

ISBN:
8371642237

liczba stron:
288

kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze

język:
polski