Leon Volovici – Z Jass do Jerozolimy
Osią tej książki jest wywiad-rzeka z Leonem Volovici, który w roku 1984 wyjechał z Rumunii (wraz z żoną Polką i dwojgiem dzieci) i osiedlił się w Jerozolimie, gdzie zajmował się historią i kulturą rumuńskich Żydów. Własna biografia autora jest punktem wyjścia do odtworzenia fragmentów historii mniejszości żydowskiej w Rumunii podczas drugiej wojny światowej i w okresie komunizmu.
Podróż do Polski w roku 1971 spowodowała głębsze zainteresowanie się autora kulturą żydowską, pozwoliła mu odzyskać mityczną przeszłość i pamięć żydowskiego świata, z którego wywodzili się jego pradziadkowie, a także pamięć tragicznego losu środkowoeuropejskich Żydów.
Rozmowy o życiu w Izraelu ukazują kondycję humanisty, emigranta z Europy w kulturowo odmiennym, a jednocześnie duchowo bliskim, żydowskim kraju. Ważnym wątkiem tej opowieści jest podwójna tożsamość, rumuńska i żydowska, a także życie w zawieszeniu między dwiema kulturami.
Rozmowa jest przeplatana artykułami i esejami, które uzupełniają opowieści o Rumunii, Polsce i Izraelu.
„W zasadzie nie jest to podróż przez wspomnienia z Jass do Jerozolimy, lecz nieustanny ruch tam i z powrotem, tak jak to dzieje się w każdym momencie naszego życia. W sensie uczuciowym, nie zdając sobie z tego sprawy, żyjemy bowiem jednocześnie w przeszłości i w chwili obecnej.”
Leon Volovici źródło opisu: http://pogranicze.sejny.pl/ źródło okładki: http://pogranicze.sejny.pl/
- Wydawnictwo:
- Meridian
- tytuł oryginału:
- De la Iași la Ierusalim și înapoi
- data wydania:
- 27 maja 2014
- ISBN:
- 9788361388937
- liczba stron:
- 210
- kategoria:
- publicystyka literacka i eseje
- język:
- polski