Louis Cozolino – Neuronauka w psychoterapii. Budowa i przebudowa ludzkiego mózgu
Przez wiele lat uważano, że mózg jest strukturą stosunkowo statyczną, zdeterminowaną przez interakcje programowania genetycznego i doświadczeń wczesnego dzieciństwa. Wbrew tym poglądom najnowsze perspektywy teoretyczne i osiągnięcia technologiczne w obrazowaniu mózgu ujawniły, że narząd ten nieustannie buduje się i przebudowuje pod wpływem doświadczeń. Dowiadujemy się, że wiele form psychoterapii, które powstały bez jakiegokolwiek naukowego rozumienia móżgu, potwierdza się dzięki odkryciom nauki.
Neuronauka w psychoterapii Louisa Cozolino w jasny i przystępny sposób ukazuje związek architektury mózgu z problemami, namiętnościami i aspiracjami człowieka. Jak zręcznie argumentuje Cozolino, wszelkie formy psychoterapii – od psychoanalizy do interwencji behawioralnych – są skuteczne w takinm stopniu, w jakim wspomagają zmiany w istitnych obwodach nerwowych.
Zaczynając od ogólnej charakterystyki zazębiających się dziedzin neuronauki i psychoterapii, autor zagłębia się w wewnętrzne działanie mózgu, od podstawowych elementów, jakimi są neurony do złożonych systemów pamięci, języka i organizacji doświadczenia. Następnie wyjaśnia rozwój i organizację zdrowego i chorego mózgu. Powszechne problemy, takie jak lęk trauma i współzależność omawiane są z perspektywy naukowej i klinicznej.
W całej książce nauka o działaniu mózgu nawiązuje do codziennych doświadczeń i praktyki klinicznej. Napisana dla psychoterapeutów i innych czytelników zainteresowanych związkiem pomiędzy mózgiem a zachowaniem, książka zachęca nas do zastanowienia się nad mózgiem, gdy próbujemy zrozumieć rozwój człowieka, choroby umysłu i zdrowie psychiczne.
W ostatnim czasie żywe zainteresowanie psychoterapeutów wzbudzają najnowsze osiągnięcia neuronauki, a zwłaszcza związek tych fascynujących nowych danych z praktyką kliniczną. Poruszając się zręcznie na pograniczu psychologii i neurologii, Luis Cozolino po raz kolejny ukazuje, w jaki sposób połączenie badań teoretycznych nad osobowością i mózgiem społecznym może pogłębić zrozumienie różnych patologii psychicznych, w tym urazów i ciężkich zaburzeń osobowości. Neuronauka w psychoterapii dostarcza wielu opisów przypadków psychiatrycznych i neurologicznych, aby pokazać, jak w perspektywie interdyscyplinarnej można przedstawić wspólne mechanizmy terapii psychodynamicznej, poznawczej i behawioralnej. Gorąco polecam tę twórczą, syntetyczną książkę, która wyraźnie przybliża nas do połączonego psychoneurobiologicznego modelu zmiany psychoterapeutycznej.
Allan N. Schore, University of California at Los Angeles School of Medicine źródło opisu: Zysk i S-ka, 2004 źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/neuronauka-w-psychoterapii.html
- Wydawnictwo:
- Zysk i S-ka
- tytuł oryginału:
- Neuroscience of psychotherapy. Building and rebuilding the human brain
- data wydania:
- 2004 (data przybliżona)
- ISBN:
- 8372984867
- liczba stron:
- 263
- słowa kluczowe:
- neuropsychologia
- kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- język:
- polski