Maciej Czeremski – Struktura mitów
„Struktura mitów należy pod wieloma względami di książek wyjątkowych. Imponuje nie tylko rozmiarami, olbrzymim i wartościowym zapleczem bibliograficznym, w tym w dużym zakresie obcojęzycznym, licznymi tabelami i bogatymi reprezentacjami modelowymi przedstawianych kwestii, precyzyjną konstrukcją obszernego materiału badawczego, ale też mistrzowskim opanowaniem metodologii i teorii, które autor wykorzystuje do szczegółowych analiz i interpretacji konkretnych kulturowych przykładów światopoglądu mitologicznego.
Z recenzji prof. Anny Grzegorczyk
Dokonawszy rewolucyjnego, choć wielokrotnie anonsowanego przez mitoznawców przewrotu w semiotyce badań nad mitem, autor następnie sprawnie rekonstruuje podstawowe terminy strukturalnej analizy mitów, by przedstawić je w nowym świetle tezy o wszechobecności metonimii. Praca oparta na terminach i teoriach niesłychanie skomplikowanych, jest napisana językiem zrozumiałym, dalekim od hermetycznego żargonu u wyposażona w liczne schematy ilustrujące tok rozumowania. Mamy do czynienia z dziełem ważnym, stanowiącym istotny wkład do współczesnych badań nad mitem w skali światowej.
Z recenzji prof. Andrzeja Szyjewskiego źródło opisu: Zakład Wydawniczy NOMOS, 2009 źródło okładki: http://www.nomos.pl/products/153/p/279
- Wydawnictwo:
- Zakład Wydawniczy NOMOS
- data wydania:
- 2009 (data przybliżona)
- ISBN:
- 978-83-60490-81-5
- liczba stron:
- 390
- słowa kluczowe:
- religioznawstwo , mit , mitoznawstwo
- kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- język:
- polski