Maciej Rakowski – Nowoczesny trening pływacki
„Pomimo porażki w Pekinie na igrzyskach olimpijskich wciąż mamy w pamięci niedawne sukcesy polskich pływaków — rekordy świata Otylii Jędrzejczak, zdobywane seryjnie mistrzostwa świata (Otylia Jędrzejczak, Paweł Korzeniowski, Mateusz Sawrymowicz, Przemysław Stańczyk), wysokie miejsca rankingowe Polski w ważnych imprezach międzynarodowych. To w sposób oczywisty zwiększyło popularność pływania sportowego wśród dzieci i młodzieży. Powstaje coraz więcej klubów pływackich i coraz więcej dzieci trafia na baseny, a to zwiększa liczbowo elementarny dobór i selekcję do późniejszego uprawiania sportu na najwyższym poziomie. Jednak wspaniałe wyniki naszej kadry narodowej, oprócz oczywistego pozytywnego wpływu na propagowanie sportu pływackiego, mają też swój wymiar negatywny: wywołały tendencję tak zwanego „intensywnego rozwoju” w niektórych klubach sportowych. Oznacza to, że trenerzy bezkrytycznie dążą do tego, aby zawodnicy osiągnęli jak najlepsze wyniki w wieku młodocianym, przez co skraca się ich etap rozwojowy, a w efekcie dochodzi do niepełnego wykorzystania potencjalnego talentu [Atkinson, 2001; Sozański, 1986]. Eskalowanie obciążeń treningowych z młodymi zawodnikami przyśpieszy wynik w okresie rozwojowym, ale najczęściej uniemożliwi osiągnięcie pełnego rezultatu w wieku seniorskim. Takie zjawisko zauważył Płatonow [1997]. Przestrzeganie stopniowania obciążeń przez okres wieloletniego rozwoju sportowca jest elementarnym wymogiem teorii i metodyki treningu sportowego [Counsilman, 1994; Maglischo, 1993; Sozański, Zaporożanow, 1993].
Jednocześnie w dzisiejszych czasach trener musi uwzględnić fakt, że na poziomie wyczynu także wielkość obciążenia objętości treningowej odgrywa coraz mniejszą rolę w przygotowaniu startowym, gdy mamy do czynienia już z coraz bardziej wyrównanym poziomem czołówki pływackiej na świecie. Według Płatonowa [1997] praktyka treningu pływaków na najwyższym poziomie wykazała, że podnoszenie efektywności treningu poprzez dalsze zwiększanie objętości treningowej w zasadzie wyczerpała swoje możliwości, ponieważ zawodnicy najwyższej klasy już w swoim treningu wykonują maksymalne objętości treningowe. Zwiększanie tych wartości spowoduje zamiast dalszej poprawy dyspozycji startowych skrócenie czasu utrzymywania się pływaków na najwyższym poziomie (całkowite wyczerpanie się adaptacyjnych rezerw biologicznych) oraz prawdopodobnie wywoła stan przemęczenia i przetrenowania.
Każdy zawodnik powinien być tak kierowany przez trenera, aby sport spełniał dużą rolę wychowawczą, zwłaszcza w przypadku młodszych zawodników. Tak bardzo powszechne, ale zarazem patologiczne zachowania pseudokibiców na niektórych arenach sportowych w naszym kraju nie powinny być zjawiskiem kształtującym spektrum zachowań społecznych u zawodników, a sam zawodnik powinien godnie reprezentować samego trenera i klub, i to nie tylko na basenie pływackim podczas treningu. Zasady „fair-play” nie mogą być tylko modnym hasłem, ale wzorem do naśladowania, a trener powinien takŜe swoim zachowaniem dawać przykład swoim zawodnikom. Trener powinien być świadomy, że poprzez swój wysoki autorytet ma znaczny wpływ na kształtowanie się osobowości młodszych sportowców.
Odpowiednie formowanie się charakteru poprzez trening sportowy jest jednym z ważniejszych powodów, dla których dzieci i młodzież powinny być angażowane w aktywność sportową [Sas-Nowosielski, 2004]” Od Autora
– Jak wyglądają treningi oraz plany tygodniowe, miesięczne, roczne zawodników z USA, Australii i Anglii?
– Dlaczego 8-letnie dzieci w USA wykonują trening mentalny?
– Jaka jest rola rodzica w szkoleniu sportowym?
– Jak przeprowadza się okres BPS-u?
– Jak w Ameryce trenuje się 8-, 10-, 12- i 16-latków?
– Dlaczego przesunięcie krzywej mleczanowej w prawo nie oznacza wzrostu wyniku sportowego?
– Jakie testy kontrolno-wydolnościowe wykonują Amerykanie, a jakie Australijczycy?
– Który z zakresów intensywnościowych jest najbardziej efektywny dla sprintera a który dla zawodnika długodystansowego?
– Co to jest skala Borga i jakie ma zastosowanie w treningu sportowym?
– Jak wygląda organizacja centralnego szkolenia w pływaniu w USA?
– Jakie zmiany zaszły w Brytyjskim Związku Pływackim, które spowodowały taki wzrost poziomu pływania?
– Co to jest „Swim 21”?
– Co to jest minimalny bodziec treningowy?
– Co to jest teoria rezerwy prędkości?
– Jakie są najczęstsze błędy w technice pływania, oraz jak je poprawić?
– Jak intensyfikować trening sportowy i jak to robią najlepsi trenerzy na świecie?
– Jak się rozkłada tempo podczas bicia rekordu świata?
– Jak i ile trenował Michael Phelps w wieku 12, 14 i 15 lat?
– Co to jest „negative splitting” a co to jest “positive splitting”?
– Czy można zwiększyć czucie wody?
– Na czym polega amerykańska szkoła nauki techniki?
– Dlaczego większość najwybitniejszych pływaków na świecie trenuje w USA?
– Gdzie należy szukać możliwości na zwiększenie skuteczności treningu sportowego?
– Co to jest „czynnik mocy”?
– Na czym polega trening progowy?
– Jak wygląda organizacja szkolenia w amerykańskim klubie Mission Viejo Nadadores?
– Co uważają trenerzy na świecie na temat kierowania treningiem za pomocą pomiarów laktatowych? źródło opisu: http://www.maraton.home.pl/index.php?p=4&id=3175 źródło okładki: http://www.maraton.home.pl/index.php?p=4&id=3175
- Wydawnictwo:
- Centrum Rekreacyjno-Sportowe Rafa
- data wydania:
- 2008 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788392802303
- liczba stron:
- 283
- słowa kluczowe:
- Pływanie , Trening , Teoria Sportu , Trening Pływacki ,
- kategoria:
- sport
- język:
- polski