Maciej Woźniczka – Metafilozofia – nieporozumienie czy szansa filozofii?
Podstawowa trudność dotycząca metafilozofi i wiąże się ze znaczeniem samego terminu. Nie jest ono wyraźnie określone, a w profesjonalnym piśmiennictwie filozoficznym nie ma zgody na jego jednoznaczną, powszechną akceptację. Świadectwem tego jest pomijanie go w niektórych słownikach i encyklopediach filozoficznych. Również data powstania tego terminu jest sporna. Może budzić wątpliwości również funkcjonalność tego terminu. Okazuje się, że można mówić „o filozofii” nie używając terminu metafilozofia. (…)
Współcześnie zdaje się przypisywać metafilozofi i coraz większe znaczenie. Istnieje nie tylko potrzeba zdystansowanej refleksji wobec konkretnych filozofii, ale również ocena możliwości innego spojrzenia na zarówno tradycyjne, jak i nowopowstające dziedziny filozofii. (…)
Cechą charakterystyczną współczesnej refleksji metafilozoficznej jest wyraźne wyodrębnienie się dwóch podstawowych, wzajemnie przeciwstawiających się sobie stanowisk interpretacyjnych. W najczęściej przedstawianym dominuje postawa krytyczna, której zwolennicy wskazują na podstawowe trudności związane z wyodrębnianiem metafilozofii. Elementarne niejasności powstają już w interpretacji znaczenia tego terminu. (…) Natomiast w postawie apologetycznej wzmacnia się akcenty, wiązane ze statusem interpretacyjnym metafilozofii (formułując nawet stwierdzenie, iż „istotą filozofowania jest metafilozofia”). źródło opisu: Wydawnictwo "Scriptum" 2011
- Wydawnictwo:
- Scriptum
- data wydania:
- 2011 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788360163665
- liczba stron:
- 306
- słowa kluczowe:
- Metafilozofia , Metanauka , filozofia , hartman
- kategoria:
- filozofia i etyka
- język:
- polski