Maciej Zaremba Bielawski – Polski hydraulik i nowe opowieści ze Szwecji
Szwecja była pierwszym krajem, który uznał mobbing w miejscu pracy za problem społeczny i wprowadził odpowiednią ustawę, by z nim walczyć. Ale dotąd żaden prokurator nie miał odwagi z niej skorzystać. Największa reforma społeczna naszych czasów odbywa się bez większej dyskusji. To społeczna służba zdrowia przejmuje metody i mentalność świata biznesu. Co więc czeka pacjentów nierentownych?
Ćwierć wieku temu szkoła była dumą Szwecji. Wysoki poziom i równe szanse dla wszystkich. Ale od dwudziestu lat wyniki uczniów systematycznie się pogarszają, a kandydatów na nauczycieli niedługo trzeba będzie brać z łapanek. Co się stało? Szkoły oddano w zarządzanie gminom.
Dlaczego Szwedzi tak łatwo się obrażają, zamiast na przykład wpaść w słuszny gniew? Dlaczego tylu ludzi, gdy coś im się nie powiedzie, twierdzi, że padli ofiarą dyskryminacji? Czy to prawdziwe zmiany w psychice narodu, czy raczej reakcja na zmienione reguły gry?
To tylko niektóre tematy, jakimi w swojej książce zajął się Maciej Zaremba Bielawski. Jego reportaże to jednocześnie niezwykle wnikliwe eseje na temat czegoś tak nieuchwytnego i trudnego do zdefiniowania jak mentalność ów, czyli głęboko tradycyjnego społeczeństwa, które uważa się za pionierów nowoczesności. źródło opisu: Agora SA , 2013 źródło okładki: www.agora.pl
- Wydawnictwo:
- Agora SA
- data wydania:
- 24 października 2013
- ISBN:
- 9788326812644
- liczba stron:
- 432
- słowa kluczowe:
- Szwecja , reportaż , Skandynawia , praca , socjal
- kategoria:
- literatura faktu
- język:
- polski