Magdalena Popiel – Wyspiański. Mitologia nowoczesnego artysty
Ta książka powstała z głębokiego przekonania, że warto przywrócić Wyspiańskiego nam samym. Wiek XX zaczął się dla nas wtedy, gdy w Krakowie ruszył pierwszy elektryczny tramwaj i gdy publiczność zgromadzona w Teatrze Miejskim usłyszała po raz pierwszy pytanie „Co tam panie w polityce?”.
Zarysowana tu mitologia artysty wiele zawdzięcza korespondencji Wyspiańskiego, szczególnie listom z podróży artystycznej po Europie w latach 1890-1894. Doświadczenie jakie wówczas zdobył stało się fundamentem całej późniejszej twórczości autora Wyzwolenia. Wyłania się z tych listów portret artysty zmagającego się ze swoim czasem w historii i miejscem na mapie Europy. To obraz buntu jednostki głęboko zakorzenionej w wieku XIX i równocześnie gwałtownie pożądającej zmian, jakie niesie wiek XX. Europejska sztuka wczesnego modernizmu rozpięta między Wagnerem a Picassem, między Mickiewiczem a Witkacym jest właściwym tłem dla dzieła Wyspiańskiego – jednego z niedokończonych projektów polskiego modernizmu.
Magdalena Popiel – prof. dr hab. w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Redaktor naukowy serii „Biblioteki Narodowej” oraz członek Komitetu Redakcyjnego „Przestrzeni Teorii”. Autorka książek: Historia i metafora. O „Żywych kamieniach” Wacława Berenta (1989), Oblicz wzniosłości. Estetyka powieści młodopolskiej (1999) źródło opisu: http://www.universitas.com.pl/ źródło okładki: http://www.universitas.com.pl/
- Wydawnictwo:
- Universitas
- data wydania:
- 2008 (data przybliżona)
- ISBN:
- 9788324209729
- liczba stron:
- 364
- kategoria:
- językoznawstwo, nauka o literaturze
- język:
- polski