Ebooki

Magdalena Radkowska-Walkowicz – Etnografie biomedycyny

Zawarte w antologii teksty traktują o konsekwencjach rozwoju medycyny i genetyki, o medykalizacji i sposobach radzenia sobie z nią w codziennym życiu, o negocjowaniu znaczeń związanych z nowoczesnymi technologiami medycznymi przez ludzi chorych i zdrowych, o ich nadziejach i lękach, wizjach przyszłości i opowieściach o przeszłości.
Rozwój genetyki wpływa na kształtowanie tożsamości zbiorowych i indywidualnych, na definiowania „ja” i miejsca w relacjach społecznych. Terminy takie jak DNA, gen, komórki macierzyste pojawiają się dziś także w potocznych dyskursach. Coraz częściej uznaje się, że gen – potoczna definicja genu nie musi być równa definicji naukowej – jest odpowiedzialny za jakość i kształt naszego życia. Odwoływanie się do genu może budować nowe struktury odpowiedzialności i powodować zmianę relacji społecznych, w tym rodzinnych.
Książka zainteresuje nie tylko etnografów, antropologów czy socjologów medycyny, ale także bioetyków i lekarzy, dla których człowiek jest czymś więcej niż tylko maszyną czekającą na naprawę, a ciało ludzkie jest realną sferą doświadczenia ludzkiego, podstawowym wymiarem człowieczeństwa.   źródło opisu: http://www.wuw.pl/ksiegarnia/product_info.php?products_id=5384

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
data wydania:
2014 (data przybliżona)

ISBN:
9788323515814

liczba stron:
300

słowa kluczowe:
medycyna , filozofia , etyka , nauka

kategoria:
zdrowie, medycyna

język:
polski

Dodaj komentarz