w

Małgorzata Falkiewicz-Szult – Przemoc symboliczna w przedszkolu

W procesie wychowania dzieci w rodzinie i przedszkolu zjawisko przemocy symbolicznej stanowi jeden z nieświadomych elementów socjalizacji. Autorka podjęła próbę odpowiedzi na pytania: jakie przejawy przemocy symbolicznej zróżnicowane ze względu na treść występują w edukacji przedszkolnej, jak dochodzi do inicjowania przemocy symbolicznej wobec dzieci?

Praca składa się z dwóch części. W pierwszej – teoretycznej – dokonano przeglądu literatury przedmiotu. W drugiej części książki skoncentrowano uwagę na prezentacji rzeczywistości przedszkolnej, w której zachodzą różne interakcje między podmiotami edukacji, uruchamiane przemocą symboliczną. Każdy z rozdziałów tej części zawiera opis zachowań nauczycielek i dzieci oraz rezultaty sprawowania władzy i autorytetu.

Jednym z powodów napisania tej książki była chęć zainspirowania nauczycieli, studentów pedagogiki oraz rodziców do poznania i zrozumienia zjawisk przemocy symbolicznej.   źródło opisu: http://www.impulsoficyna.com.pl/wyszukaj/przemoc-s…(?) źródło okładki: http://www.impulsoficyna.com.pl/wyszukaj/przemoc-s…»

Wydawnictwo:
Impuls
data wydania:
2007 (data przybliżona)

ISBN:
9788373088139

liczba stron:
185

słowa kluczowe:
przemoc symboliczna , habitus , Bourdieau , przedszkole , pedagogika przedszkolna , szkoła , dzieci , edukacja

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski