Literatura współczesna

Marco Magini – Jakby nie było nikogo

Kto w Srebrenicy chciał ocalić swą niewinność, musiał umrzeć.

W Srebrenicy, latem 1994, podczas czterech dni masakry z rąk Serbów straciło życie ponad osiem tysięcy bośniackich mężczyzn i chłopców. Masowe egzekucje trwały od rana do nocy, zaś ludobójstwo narodu bośniackiego zostało uznane w Europie za największą tragedię od czasów czystek etnicznych podczas drugiej wojny światowej.

Dražen Erdemović to jedyny członek 10. plutonu sabotażowego osądzony jako zbrodniarz wojenny – dwudziestoletni chłopak, pół Serb, pół Chorwat, który, przytłoczony ogromnym poczuciem winy, dobrowolnie złożył zeznania i poddał się procesowi. W powieści Maginiego jego opowieść splata się z historią Dirka – jednego z błękitnych beretów sił pokojowych ONZ-u, oraz z opowieścią Romeo Gonzalesa, sędziego uczestniczącego w procesach haskich, któremu w dwa lata po zakończeniu konfliktu przychodzi sądzić Erdemovicia, „chłopaczka w źle uszytej, taniej, zielonej koszuli”.

Choć od wydarzeń w Srebrenicy minęło ponad dwadzieścia lat, powieść Maginiego porusza niezwykle aktualne kwestie. To opowieść o potwornościach wojny etnicznej, sile nienawiści i kruchości człowieczeństwa – i o tak bardzo umownych granicach między złem a dobrem.   źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Jakby_nikogo_nie_bylo-p-33824-1-30-.html źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Jakby_nikogo_nie_bylo-p-33824-1-30-.html

Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
tytuł oryginału:
Come fossi solo

data wydania:
10 maja 2016

ISBN:
9788380693449

liczba stron:
240

słowa kluczowe:
Agata Pryciak

kategoria:
literatura współczesna

język:
polski

Dodaj komentarz