literatura faktu

Marek Łuszczyna – Zimne. Polki, które nazwano zbrodniarkami

Druga cześć reporterskiej trylogii zapoczątkowana przez bestsellerowe Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię. Kto tak naprawdę je nazwał?

Julię Brystygier – współtwórczynię aparatu bezpieczeństwa PRL, znajomą Pabla Picassa, która w dorosłym życiu osobiście znęcała się nad Żołnierzami Wyklętymi, a na starość wspierała Kościół i była inwigilowana przez funkcjonariuszy departamentu założonego przez nią samą – nazwały zbrodniarką jej ofiary.
Siostrę Zdzisława Marchwickiego – Wampira z Zagłębia – nazwał tak wymiar sprawiedliwości w czasach PRL-u. Szybko jednak się z tego wycofał. A czy może nie być zbrodniarką młodziutka dziewczyna, która bez emocji zabija siekierą swoją matkę, ćwiartuje jej ciało, a potem przyznaje: „kiedy umyłam w wannie korpus, przestałam mamę nienawidzić”? Prawdopodobnie może. Nawet jeśli sąd i opinia publiczna tak ją nazwały.

Zimne… to zbiór reportaży poświęconych historiom zbrodni, o których wszyscy sądzą, że zostały zamknięte, ocenione, wyciszone… Lub nie miały dalszego ciągu.   źródło opisu: PWN, wrzesień 2014 źródło okładki: PWN, wrzesień 2014

Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
data wydania:
8 września 2014

ISBN:
9788377056684

liczba stron:
320

słowa kluczowe:
morderczynie , PRL , zbrodnie

kategoria:
literatura faktu

język:
polski

Dodaj komentarz