Marek Tuliusz Cyceron – Rozmowy tuskulańskie
Cyceron, jak przystało na dobrze urodzonego i wykształconego Rzymianina, poświęcał się chętnie sprawom publicznym. Uczony w prawie i filozofii, obejmował kolejne urzędy i podejmował się coraz to nowych zadań. Był obrońcą sądowym, senatorem, edylem, pretorem i konsulem, spierał się często z władcami Rzymu i wykrył spisek Katyliny. Sam też padł ofiarą spisku i zginął, zamordowany na rozkaz Marka Antoniusza. Jego różnorodną działalność łączyło jedno – żywioł języka. W każdym bowiem wcieleniu Cyceron był przede wszystkim mistrzem słowa – wspaniale przemawiał i pisał.
Rozmowy tuskulańskie to bodaj najsłynniejsze dzieło Cycerona. Dziś nazwalibyśmy je może poradnikiem życiowym i umieścili w dziale psychologii, lecz dla praktycznych Rzymian był to po prostu styl uprawiania filozofii. Tak więc bogaty, kipiący od wspaniałych oratorskich zabiegów i poetycki tekst Cycerona ma z poradnikiem wspólny tylko cel: pomóc zrozumieć i rozbroić dręczący nas niepokój, wskazać drogę ku szczęściu. Wielką popularnością cieszyły się też inne pisma Cycerona, pierwotnie zresztą planowane jako część Rozmów, mianowicie: O starości i O przyjaźni, w których pobrzmiewają poruszające tony osobistego wyznania. W traktacie O wróżbiarstwie Cyceron, zgodnie z tytułem, zapuszcza się w tajemniczy świat wróżb, snów i mitów rzymskich oraz etruskich. źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/36863/wielcy-filozofowie-t-5.html źródło okładki: Agora, wspólwydawca ksiażki, wydawca Gazety Wyb…»
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe PWN
- tytuł oryginału:
- Disputationes Tasculanae
- data wydania:
- 2010 (data przybliżona)
- ISBN:
- 978-83-01-16202-3
- liczba stron:
- 429
- słowa kluczowe:
- Filozofia klasyczna rzymska , szczęście , przyjaźń , strorość , wróżbiarstwo , rozmowy tuskulańskie , filozofia , sens życia , jak żyć , łacina
- kategoria:
- filozofia i etyka
- język:
- polski