w

Maria Grzywak-Kaczyńska – Trud rozwoju

“Trud rozwoju” jest ostatnią książką prof. Marii Grzywak – Kaczyńskiej, zmarłej w 1979 roku w wieku dziewięćdziesięciu trzech lat, niezwykle zasłużonej dla rozwoju psychologii polskiej uczonej. Była ona autorką ponad stu publikacji naukowych – nasi czytelnicy znali ją szczególnie z wznawianych kilkakrotnie: “Psychologii dla każdego” i pod jej redakcją wydanej “Erotyki w aspekcie zdrowia psychicznego”.
“Trud rozwoju” jest swego rodzaju testamentem – książką mądrościową. Styl jest bardzo prosty; autorka jakby nie potrzebowała już aparatu naukowego do uzasadniania swych twierdzeń – czytać książkę może każdy, szczególnie młodzież. Ale niech nikogo nie myli ta łatwość wyrazu – praca dotyczy problemów trudnych i centralnych w życiu każdego człowieka. Są to sprawy ludzkiego rozwoju, twórczości, cierpienia, sensu życia i wiary.
Praca mieści się w nurcie psychologii humanistycznej, chociaż zachowuje odrębne stanowisko wobec jej ujęć psychoterapeutycznych. Daleka jest od naiwnego optymizmu, że człowiekowi wystarczy brak ograniczeń wolności i autentyczności, żeby się wspaniale rozwinął. Autorka wierzy w szanse rozwoju osobowości, ale łączy rozwój z wielkim trudem pracy nad samowychowaniem i z koniecznością cierpienia. To też optymizm, ale realistyczny. Książka łączy głęboką wiedzę psychologiczną z doświadczeniem człowieka, który w swoim życiu dawał autentyczne świadectwo własnego rozwoju osobowego i twórczego myślenia.   źródło opisu: Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 1988 źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy PAX
data wydania:
1988 (data przybliżona)

ISBN:
8321109543

liczba stron:
88

słowa kluczowe:
Maria Grzywak-Kaczyńska , Trud rozwoju

kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

język:
polski